|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
БОГОБОРЕЦ Раб Яковов, след него аз едвам И цяла нощ не мигнах. Тъмен дух И ням, и сляп, и глух бях до зори - се превъртя. И превъртя се пак. Но сянка се преметна покрай мен, И чух: "Спри. Доста. Ей зора зори. на Ехова ръцете, той ги сви Пусни ме! Вече и зора зори." Духът ми ти со крепост сподоби И чух тогаз: "Благословен бъди!"
Ехова - староеврейско название на бога; Яков - според Библията един от староеврейските патриарси, сина на Исак и Ребека. Стихотворението е включено в "Преди мълчанието" и е датирано - 7 май 1909 г. Посочено е и мястото на написването му - Москва. По това време Славейков е в Москва, като български пратеник на тържествата по случай откриването на паметник на Гогол. В писмата си до Мара Белчева той говори за посещенията на черкви, по-специално на черквата "Василий Блажени". Навярно някой от образите по стените и иконите в тия черкви са били свързани с библейската легенда за явяването на Яков пред бога ("Ехова"). В писмото си от 12 май 1909 г. ("Писма от Пенча Славейков до Мара Белчева", стр. 86) той съобщава, че стихотворението "Богоборец" е написал "в Москва, пред паметника на Гоголя". Преди това е бил във Варшава - и не е останал доволен от паметника на Мицкевич, направен - според писмото - в надут стил; по тоя повод написал една ода (на Мицкевича), непубликувана и ненамерена в ръкописите му - а след това пред паметника на Гогол - второто си стихотворение, "Богоборец". - "В едното викам - продължава Славейков в писмото си - "смири се!", в другото "бори се!" Впечатленията на мястото ми са такива и малко ме е еня, че те си (или аз си) противоречат". - Възгласите за смирение и борба тогава са популярни сред руската писателска интелигенция, с която в Москва дружи Славейков. В "Преди мълчанието" вместо "Ехова" навсякъде в "Богоборец" е "господ". От началото на четвъртия куплет (започващ с думите "се превъртя") - в "Преди мълчанието":
(Следващият текст е като в "На Острова на Блажените"; цитираните различаващи се стихове в "Преди мълчанието" са задраскани.)
© П. П. Славейков Други публикации: |