Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ВО СЕНКАТА НА СТУДЕНИОТ ВЕТАР

I

Под портокал
по пролетта прецветана плачеш

Меѓу пролетта и мене
Сенката на студениот ветер

Колку е долг мигот
кога велиш "НЕ"
и колку е краток
кога велиш "ДА"

Кога ли сум умрел jас
ако надежта е таа
коjа последна умира?

II

Секоjа вечер по една девоjка ме љуби
А љубовта моjа по Балканите талка

Прашаj го ветрот

Само уште тоj
Нешто повеќе од мене знае

III

Земјата ги раздвоjува лугето

Едни - под
Други - над

Друго е прашањето
дали некогаш некоj може
да ги соедини пак

 

 

© Зоран Якимоски, 2001
© Издателство LiterNet, 10. 05. 2003
=============================
Публикация в: Зоран Якимоски "Совршен молк", 2001.