Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ПРОЛЕТНИТЕ ДОЖДОВИ

Има тука нешто невидливо
нешто што се крие
зад параван од пролетните дождови
и што го поттикнува мирисот на jасмините.

Има тука нешто таинствено
нешто несигурно
што силно под земjа
до коренот, до темелот реве.

Има тука нешто нешто недопирно
нешто далечно а блиско
нешто длабоко без дно
без краj без надеж.

Има тука нешто
што не опседнува што не исполнува
скрб ли е тоа или утеха
и што на краj отвора широки и пусти предели во нас.

Има тука нешто невидливо нешто таинствено
нешто што се крие
зад параван од пролетните дождови
и што го поттикнува мирисот на далечините.

 

 

© Зоран Якимоски, 1994
© Издателство LiterNet, 10. 05. 2003
=============================
Публикация в: Зоран Якимоски "Граматика на поривот", 1994.