Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

КАМЕН

Виси над бездната
устремен кон неа
како пламенот кон sвездите
што се стреми.
Оловен чувар
што ни слуша ни гледа ни разбира.
Смртта останала изиграна и исмеана
зошто му подарила вечност.
Во себе jа голта темнината
и го затвора времето.
Никогаш неразбудена постела
и темна локва вбигорени солзи чемер
со вечна надеж на замислен сонувач
дека еден ден можеби
ќe jа разбере тагата на тополите
и песната на птиците.
Болка е на усните
и праисториjа во мислите -
Одамна загубена природност
недоречена уметност
разфрлана на секоj чекор.
Гледаjќи го
од ден на ден
се потежок ми станува зборот,
а нему пак
утробата.

 

 

© Зоран Якимоски, 1994
© Издателство LiterNet, 10. 05. 2003
=============================
Публикация в: Зоран Якимоски "Граматика на поривот", 1994.