Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
:. Книгомрежа  Анотации на нови книги: RSS абонамент!
Каталози
:. По дати : Април  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook!  Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Среавни цени с Книгосвят във Facebook!
:. Книги втора ръка  Книги за четене Варна
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

JАС НИКОГАШ НЕ ТЕ ЗАБОРАВИВ *

Обвиткаj ме во своите
миризливи партали
Во мирисот
на твоето сонливо тело
при будење

Не плаши се
Без срам изложи ги глуждовите
Линиjата на твоите бедра

Jас пак сум присутен во зборот
некогаш дамна изговорен
Во допирот на нечии прсти
Во погледот на сонливиот бдеач

Во дождот што понекогаш
толку бесрамно
низ грбот ти се спушта

Во вирот сум
ликот
што го заведува лесно

Обвиткаj ме во своите
секоjдневни партали
Во мислата заумна и блудна
Во мирисот на твоето уморно тело
пред спиење

 


* Насловот е позаjмен од истоимената песна на Андре Френо. (б.а. - З.Я.)

 

 

© Зоран Якимоски, 2003
© Издателство LiterNet, 10. 05. 2003
=============================
Първо издание, електронно.