Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ИСПОВЕД

Ќе jа понесам кошулата
на нечистотиjата своjа и твоjа
и ќе паднам сред папратите
со дланки што го допираат
врвот на молњата...
Моjот грев - грев на годините
испишан на челото
птици го раселуваат;
Со љубов и заборав
патиштата ги заветувам
за да не родат селата солзи
и да не доjде пролетта
сред поплави и ровjи;
И место вода
нека понесат водарките болка -
белутрак во времето гнило,
оти врбата само знае
таjната на должноста света и клета
да се испраќаат водите немо;
постоjано и сред жега вечна
да се испраќаат
сал водите немо...

 

 

© Зоран Якимоски, 1994
© Издателство LiterNet, 10. 05. 2003
=============================
Публикация в: Зоран Якимоски "Граматика на поривот", 1994.