|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
МАРШ Напред! И все напред! Към подвизи и слава! Напред! И все напред! Да няма пръв и сетен! Напред! И все напред! Реки от кръв пред нази Напред! И все напред! Десница да не слабне! Напред! И все напред! Към подвизи и слава!
Изцяло включено в “Кървава песен” (песен четвърта) - пред събраните въстаници, начело с яхналия “зеленият си ат арабски” Войвода, “ей млад певец издигна си гласа - подзе дружината - и гръмна в небеса”, със същия текст. Повикът “Напред и все напред” е подеман многократно в “Кървава песен” - на стр. 196, 218, 233, 247, 253, 292, 306... (изданието от 1943-44 г.). “Реки от кръв” отговаря на “реки от кърви” в “Кървава песен” (стр. 292). С израза “петвековний враг” ясно се посочва, че става дума за борбата против турското робство. В това стихотворение Славейков - в желанието си да покаже подемането на Ботевите мотиви като страна на своето творчество (мотиви, каквито у него търси д-р Кръстев със специална статия), съзнателно използва образи от Ботевата поезия - със съвсем близки до Ботевите свои стихове: “Тоз, който в бой умре, той вечно ще живей!” Ботевия стих “Тоз, който падне в бой за свобода - той не умира” Пенчо Славейков използва и като мото на стихотворението си “Ранен юнак. Вариант” (сп. “Мисъл”, кн. 8-9, 1899 г., с подпис Сл. П. Петков, вариация на истинското му цяло име - Пенчо Петков Славейков). В това стихотворение, като в Ботевата балада “Хаджи Димитър”, юнакът лежи смъртно ранен в Балкана, над него се е свела самовила - с явно повлияни от Ботев стихове: “Щом месецът изгрей на модрий свод небесен - Балканът щом запей хайдушката си песен...” И тук - като в “Марш” - идеята за безсмъртието на бореца за народна свобода:
Тоя мотив - за юнака, който лежи ранен в Балкана, и за безсмъртието му - е разработен и в “Пролога” на “Кървава песен”.
© П. П. Славейков П. П. Славейков. На Острова на блажените. Ред. и бел. А. Тодоров. Варна: LiterNet, 2001-2002 Други публикации: |