Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

УВОДНИ ДУМИ (2008)

Калина Захова

web | Парчетата, които слушаме

Думата парче, която стои в заглавието на книгата, е твърде находчива, за да бъде мое хрумване. Харесах я веднага щом ми бе подарена от проф. Клео Протохристова, защото почти дръзко, а едновременно с това изтънчено прецизно, улавя нагласите ми спрямо т.нар. популярна музика и нейната рецепция в съвременната култура.

Песните, които слушаме, са парчета в доста смисли. Дружески ги наричаме парчета в отлика от неутралните "песен", "композиция", "произведение" и пр. Снизходително ги наричаме парчета в отлика от класическите шедьоври, които сякаш по силите на една иронично забавна логика също умеят да стават парчета. Изследователски ги наричаме парчета култура в отлика от инерцията да бъдат изхвърляни извън нея. Ние слушаме парчета от съвременната култура, слушаме различни парчета и ги слушаме по различен начин. И феновете, и изследователите, а дори и по-неутралните възприематели, си имат своите парчета, в някои случаи дори парцели. Ние слушаме любимите си парчета, ставаме част от тях, имаме свободата да анализираме, парцелираме, бриколираме, пъзелизираме, интериоризираме, интертекстуализираме... Или просто да слушаме. В последна сметка парчетата, които слушаме, са част от нашия живот, парчета от самите нас.

 

Не бих могла да изброя всички хора, без които това изследване нямаше да съществува, благодаря им искрено. Дълбоко признателна съм на проф. Никола Георгиев, под чието щедро и взискателно ръководство написах магистърската си работа по тази тематика и чийто недостижим преподавателски и изследователски талант запали искрата на по-нататъшните ми занимания. Благодарна съм на Катедрата по теория и история на литературата във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за широката скроеност, с която посрещнаха интердисциплинарността на изследването, и в най-голяма степен на доц. Росица Димчева за неограничаващото научно ръководство и на доц. Димитър Камбуров за зоркото критическо око. Отварянето си към широтата на изследванията на популярната музика отвъд провинциалната затвореност дължа на предоставените ми от Австрийската агенция за международна мобилност в образованието и науката (ÖAD) изследователски стипендии във Виена, както и на изследванията и международната отвореност на проф. Клер Леви. Благодаря на всички приятели и колеги, които са ми помагали в работата.

 

Посвещавам книгата на Родителите си - за всички парчета, които сме слушали, и за цялата любов и грижа.

 

 

© Калина Захова
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 31.12.2018

Калина Захова. Парчетата, които слушаме. Варна: LiterNet, 2018.