|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ "ФАШИСТИ" Радка Пенчева Работата с архивите е и благодарна, и много тъжна понякога. Защото човек може да срути собствените си представи за дадена личност и събитие, както и обратното - да види, че определен човек, мислен като част от някаква общност или дело, се е опитвал, доколкото може, да промени даден процес в обществото или дори да изрази собствената си позиция. Във връзка със служебната ми работа се наложи през 90-те години да работя с Архива на Съюза на българските писатели. Прегледах всички архивни единици в него и се натъкнах на безброй интересни факти. Едни от документите, впечатлили ме със своята абсурдност, са двата протокола, с които след 9 септември 1944 г. са изключени 29 писатели от СБП за т.нар. "фашистка дейност". В тях поразяват много неща, но аз няма да ги коментирам подробно, а ще оставя читателите сами да разсъждават върху тях. Поразява и бързината, с която се реагира - управителният съвет на СБП заседава на 14 ноември 1944 г., а СБП свиква събрание на 23 ноември 1944 г. Два месеца след "народната победа" проблемът с "изчистването" на СБП е решен.
ПРОТОКОЛ № 4 на УС на СБП, 14 ноември 1944 година Управителният съвет на СБП в състав: Трифон Кунев, Людмил Стоянов, Младен Исаев, Боян Болгар, Димитър Пантелеев, Пантелей Матеев, Н. Фурнаджиев се събра на заседание. Дневен ред: Разглеждане дейността на съюзните членове през времето на фашисткия режим в България. След обстойно и внимателно разглеждане литературната и обществена дейност на всеки писател - член на Съюза през времето на фашисткия режим в България, Управителният съвет намери, че някои съюзни членове, които чрез литературни и публицистични творби, така и чрез дела - като министри, общественици и пр., са проявили дейност, която е била в разрез с интересите на народа и културата ни. И тъй като тези писатели са унизили писателското звание, а някои са работили против интересите на съюза, Управителният съвет намира, че съгласно чл. 14, ал. 1 от съюзния устав те следва да бъдат заличени от списъка на съюзните членове:
ПРОТОКОЛ № 5 на СБП, 23 ноември 1944 година - салона на кино "Балкан" Присъствуват: Ас. Босев, Арм. Барух, А. Гуляшки, Ал. Гиргинов, Ат. Далчев, Анг. Каралийчев, Ас. Калоянов, Ас. Разцветников, Ангел Тодоров, Боян Болгар, Б. х. Бонев, Б. Делчев, Б. Райнов, В. Геновска, Вал. Нечаев-Арсениев, Вас. Каратеодоров, Вл. Русалиев, Г. Жечев, Г. Караиванов, Г. Караславов, Г. Райчев, Г. Томалевски, Г. Цанев, Григор Чешмеджиев, Д. Бабев, Д. Гундов, Дора Габе, Д. Б. Митов, Д. Осинин, Д. Пантелеев, Д. Полянов и др. Секретарят Младен Исаев прочита решението - предложение на Настоятелството. Изказва се Григор Чешмеджиев, министър на социалната политика. Предлага дейността на провинените да бъде разглеждана и решавана индивидуално, като Общото събрание вземе решение за всеки поотделно. Предлага да се прояви максимална снизходителност по отношение на провинените, още повече че през фашисткия режим никой от писателите не е бил изключван заради политическите му прояви. Орлин Василев се изказа, че спрямо провинените не бива да се проявява никакво снизхождение, защото се касае за едно заслужено възмездие за явно противонародна дейност. След изказванията на други членове председателят обяви, че се оформиха две предложения:
Подложиха се на гласуване двете предложения и се възприе с болшинство второто предложение. Събранието с голямо болшинство реши: Намира, че долуизброените членове на съюза - като министри, общественици и писатели, са проявили дейност, която е била в разрез с интересите на народа и културата ни. И тъй като тези писатели с дейността си са унизили писателското звание, а някои от тях са работили и против интересите на съюза и съгл. чл. 14, ал. 1 от съюзния устав да бъдат заличени от списъка на съюзните членове следните писатели, по причини, изброени в решенията на Управителния съвет:
Съгласно чл. 14 от устава, ако някой от изключените, но неосъдени от Народния съд, след време покаже добра воля и със своята литературна дейност заличи вината, поради която е изключен, може по преценка на Управителния съвет да бъде приет отново за член. Ако при издирванията, които се вършат от страна на народните обвинители, се открият безспорни данни за проявена фашистка дейност от съюзен член, който не влиза в горния списък, Управителния съвет ще се занимае допълнително с въпроса за неговото членуване в съюза. Протоколът е подписан от Младен Исаев.
© Радка Пенчева Други публикации: |