|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
ЧЕСТИТ СВЕТИ МУКАВЕЙ1, ТОДОР ЧОБАНОВ!Веселин Веселинов
Пращам Ви тази честитка, така щото свети Мукавей е държавен, следователно, и общински празник. Всенародността му определя метода, сам разбирате. Пък и сме заети хора за лична кореспонденция - Вие сте погълнат от нови проекти по усвояване пространството на бившия мавзолей на Гошо Тарабата (след великата Бронзова къща ръчкате исполина с телевизорите и бюджета му от 80 хилки2) и интервюта (за Ларгото3, примерно), пък аз, бидейки частно лице - със свои дела. Та с малко закъснение честитката, но не вярвам да ми се разсърдите. През декември се навършиха 5 години от решението на СОС за възстановяване на Мемориала на загиналите бойци от Първи и Шести Софийски пехотен полк и 2 години от поставянето на табелата - демек, изпълнението и приключването на този проект и подхващане на следващия. Честито! Честито също за унищожаването на фейсбук страницата, която яхнахте, та стигнахте до тези светли годишнини - аз не знам кога й видяхте сметката, щото много преди това ме отстранихте без право дори да я виждам и чета, браво за което - ресорно, ловкат4 Ви се "превенциите"! Бидейки върло зает, няма как да помните дреболии... "наказахте" ме, щото написах, че никакъв Мемориал няма да се възстановява, а ще се бучи5 Бронзова къща - нейните основи няма как да не помните.
Първа табела на Софийски общински съвет с обещание за възстановяване
Втора табела на Софийски общински съвет с обещание за възстановяване
А това е вече самата поздравителна картичка за празника Ви. Ще ми се да си я окачите на стената в офиса, но понеже сте човек скромен, едва ли. Но ми се ще... щото сте историк-археолог и документите на времето са Ви скъпи на душата. Какво остава в историята и какво - не. Също имам чувството, от Вашите изказвания във фейсбук, че имате желание да останете в историята. Закачили сте си ордените и често давате примери в личната Ви страница из задграничните Ви пътешествия - как строили хората история! Та и Вий, като дадете лептата си за благото на града, ще се впишете във вечността... Примерите Ви са правилни, ама... Вашият принос към историята е табелка. А най-ранната табелка Ви пращам за пълнота на историческия наратив - първият документ, от друго място и време, дело на един СОС, по чието време сте бил студентче най-вероятно и може би не сте забелязали появата. Навярно още се крие из треволяка и с малко практическа археология може да я откриете. Тя стои наративно добре - доказва, че нещо ново не сте успели да измислите, а само сте "надградили", както е модерно да се дъдре за щяло и нещяло6. Надградили сте табелка, добавили сте още 5 реда и превод на английски, за да не се чудят чужденците какво аджеба НЯМА. За което още веднъж Ви поздравявам с вечния ден на Свети Мукавей! Нищо лично, само празнично. Догодина пак ще Ви пратя честитка, а дотогава ще мисля върху историческия континуум7... казват, напънала се планината и родила мишка, а мишката какво ли е родила на свой ред? Впрочем в историческия континуум няма вечни СОС-ове и зам.-кметове, дори и да са строители на нови табели. Е, помни се Нерон8, но и неговото все пак е въпрос на въображение, размах, и последователност... Такъв шегобиец е историята.
БЕЛЕЖКИ 1. Най-старият и най-български светия, особено почитан от политиците - денят, в който спонтанно цъфтят налъмите. [обратно] 2. Жаргон на "строителите на нова България" още от времето, когато тренираха барбут в "Кристал" и "Магурата" - значи "хиляди". Като стигнем до следващо ниво - "милки". В краен случай може и в левове. [обратно] 3. Да, зная, че Софийска община е участник само в "първата фаза" - това, за да избегна обяснителния режим, на който по едно време подложихте Манол Глишев, зам.-кмет Чобанов. Пусти съд... а, експерте? Не за Глишев споменувам, а за Ларгото. [обратно] 4. Детски софийски жаргон - "много го бива в играта на топчета". По-възрастните си играят на "стъклени перли". Според Херман Хесе. [обратно] 5. Два глагола, според ударението. Едно е "буча месо на шиш", пък друго "А зимната буря им сякаш приглася,/ бучи и завива страхотно в нощта" (за родените след 1976 - автор е Пейо Яворов). Макар и различни глаголите, между тях възниква единство. В синтез. [обратно] 6. Например, може да се парафразира героят на Тодор Колев от "Опасен чар" - "надграждам кочина". [обратно] 7. Мързи ме да обяснявам, доцент д-р Чобанов, и неотклонно вярвам, че е по силите Ви: Webster's New Collegiate Dictionary. Toronto, Ontario: Thomas Allen & Son Limited, 1980. Стр. 244, горе, в ляво. [обратно] 8. Уффф... Император Римски Нерон, не героят на "вулгарен роман" - всяка Уикипедия става за запознаване с приноса му към културата. [обратно]
© Веселин Веселинов
|