Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

Глава VII. КРАЯТ НА ЕДИН ЖИВОТ

Борислав Гърдев

Размишлявайки върху съдбата на д-р Петър Гудев стигам до извода, че реинтеграцията му в българската политическа действителност през август 1914 г. е невъзможна.

На първо място - защото срещу него е д-р Никола Генадиев, все още партиен лидер, виновник за разцепването на НЛП, противник на Гудев от 1907 г. и ламтящ за власт и добре платени /вкл. предателски/ акции, за които през октомври 1916 г. ще попадне в Софийския затвор.

На второ - тъй като уязвеният държавник от нивото на Петър Гудев и с неговия характер трудно би се наел отново да щурмува депутатските банки. И трето - защото XVII ОНС е вече конституирано след изборите на 23 февруари 1914 г., изпълнява правомощията си и поради усложнената военновременна обстановка изкарва целия си мандат, а следващите парламентарни избори се провеждат едва на 17 август 1919 година.

Вярно е, че в родната политическа среда има редица примери за реанимация на партийни лидери /Васил Радославов, Петко Каравелов, Димитър Петков/, стигнали отново до върха на държавната пирамида, след преживени катаклизми и съдебни дела, но са налице и изключенията, легитимиращи се от фигурите на Стамболов и Гудев, предпочели друг тип реализация, след слизането си от власт - на открита съпротива чрез пресата, на мъчително преосмисляне на съвременността и платили за това с главата или репутацията си.

Дочакал оневиняването си /а то се дължи на сделката между д-р Васил Радославов и д-р Никола Генадиев, четиринадесетте депутати на Генадиев да гласуват на 2-4 юли 1914 г. 500 млн. левов заем с “Дисконто Гезелшафт" като самият той декларира и отказ от министерски пост, ако делото бъде прекратено - б. м./, Петър Гудев се влива в редовете на петковистите /юли 1915 г./ и се залавя отново за перото - “Русия, Цариград и независимостта на България" (1914), “Нашата задача" (1915), участва в юбилейния сборник по случай 30 години от смъртта на Стамболов с проникновената статия “Стефан Стамболов. Характеристика на личността и управлението му" (1925), в която между другото отговорно посочва: “Със своя здрав разум той бе налучкал, че за да има фактическа, а не академическа отговорност, потребно е едно-единствено лице, за което всички да знаят, че управлението е негово дело. И се нагърби сам с тази отговорност. Народните представители и другите негови сътрудници се задоволяваха да обсъждат законопроектите и другите правителствени наредби. Той с готовност изслушваше всяко мнение и всеки съвет по управлението. Но сам вземаше или налагаше решенията. Неговата дума бе последната и решаващата"1, отдавайки по този начин дължимото на учителя си в голямата политика.

В залеза на своя живот той ни изненадва с два труда, изследващи физиологичната основа на обществено-държавното управление - “Работа" (малка студия, появила се в годината на смъртта му като вариант-додатък на “Политическия строй"), в която се набляга на обобщението, че “в състояние е да работи, или да се труди, доброволно онзи, който е научил, или знае, че с работата си става собственик на полезно за него нещо. Работи се доброволно, когато се научи, че с работата се добива право на собственост върху такова нещо. Труд се употребява доброволно, когато се добие такова знане.

...Когато некой научи че е собственик на плода от работата си, той добива настроение или манталитет, да я изпълнява доброволно. Онзи, който е научил или знае, че е собственик на плода от работата си, той желае да я изпълнява доброволно. Собственика на плода от работата си, желае да я изпълнява и я изпълнява доброволно. Той желае да се труди и се труди доброволно", и особено с амбициозното си фундаментално изследване “Политическия строй. кн. I. Въведение. Физиология и психология" (1931), поставяйки си за цел да открие рационалния политически строй чрез изследване физиологията и психологията на човека - основа на онова, което би трябвало да образува неговото Петокнижие, заедно с “Отношения", Суверенитет и държава", “Цивилизация" и “Конституция", недовършено поради ненавременната му смърт.

Замисълът показва несъкрушимата амбиция за лансиране на добре функциониращ модел за реформиране на болното българско общество.

В края на живота си Гудев се насочва към просветителска мисия, с която много малко от съвременниците му се нагърбват - със средствата на физиолого-психологическото изследване да помогне на отечеството си.

Подходът му е може би странен и ексцентричен, но само на пръв поглед, тъй като “организацията на всеко колективно /т.е. обществено - б. м./ тело е идентична с оная на физическото"2.

Търпеливият читател на подробните му разяснения разбира напълно скрития замисъл на Гудев, тъй като подобно на “История на Източния въпрос", и “Политическия строй" е книга-алегория. В нея става ясно не само, че “когато доброволните изпълнители на политическа, или административна наредба знаят, че се ползват от резултатите й, сир. че тя им принася ползата, която им принася; и да добият максимум такава. Те желаят да изпълнят наредбата по начин да им принася максимум полза"3, но и че навлизайки имплицитно в неизбежен спор с господстващите тоталитарни мегамитове /комунизъм и фашизъм/, Гудев защитава демократичното устройство, основано на силата на закона и реда и пазещо традиционните ценности, сред които водещо място заемат частната собственост и субординацията в обществото - “задружното употребене енергия на човеците, сир. сдружението между тех, се е заченало, когато некой от тях е станал господар на другиго. Тая ментална черта, с която съжителството между човека се отличава от онова между други животни, се е заченало между двама души, от които едина е бил господар, а другия - негов служител", вследствие на което “всички, които са в състояние да изпълняват наредба на едно и също лице, сир. които служат на същия господар, са в състояние да изпълняват задружно движения, или да си съдействуват".

И още: “резултата на всеко економическо, както и на всеко политическо сдружение е дело на неговия шеф. То дава резултат, или постига целта си, когато неговия шеф знае действията, с които всекой от членовете на сдружението съдействува за добиване резултата му, за да може да им ги посочва. То постига целта си когато неговия шеф е добил такива знания, сир. когато е подготвен да изпълнява функциите на общ глава. Всеко политическо сдружение, или всека политическа организация и всекой политически строй, постига целта си, когато неговия шеф знае действията, с които тя се постига, за да ги посочва за изпълнене; сир. когато той е добил специалните знания за изпълнене функциите си. Това е първото условие за създаване политическа организация, или политически строй, и за запазването му: неговия шеф да знае действията, с които се създава, или запазва; сир. да е приготвен за изпълнене функциите на общ глава. Второто условие за изпълнение от него е да разполага със средства за награждене ония, които изпълняват наредбите му, а за наказване ония, които не ги изпълняват. А всека политическа организация, или политически строй, дава максимум резултат, или принася максимум полза, когато неговия шеф се ползва от този резултат като от собственост"4.

Можем само да съжаляваме, че съдбата попречва на Гудев да реализира грандиозния си замисъл.

На мен ми е трудно днес да преценя дали, доживявайки последните си дни, той е предчувствал /подобно на Петър Пешев в “Исторически събития и деятели от навечерието на освобождението ни до днес с бележки за живота ми", 1929/ появата на царския безпартиен режим /от 21 април 1935 г./ или е формулирал начала на умерен консерватизъм в нашенски вариант. По-скоро съм склонен да допусна, че не е игнорирал достиженията на парламентарната демокрация, но сравнена с неговото управление, си я е представял облегната на законност и твърда управленска ръка...

Днес просвещенските му усилия ни изглеждат патетично-романтични, без да забравяме, че са дело на голям патриот, милеещ за щастието на своята родина.

Поради незавършеността си “Политическия строй" не може да се разглежда  като завещание, а по-скоро като силна заявка за ново начало в сферата на сериозното академично изследване, където аргументът, идентификацията и изключително подробно описаните опити и явления са похватите за дирене на брод към “рационалния политически строй", от който през 30-те години България има съдбовна нужда.

...Александър Малинов триумфира като автор /заедно с монарха/ на българската независимост, но в мемоарите си чистосърдечно си признава, че тя е откупена с руски заем за 82 млн. франка /9 март - 6 април 1909 г./5, без да се смущава от “щедростта" на Русия.

Нямало е нужда от подобни скрупули, тъй като е бил решил окончателната преориентация на външната политика, “за да знаем мястото си и приятелите си".

С тази цел той посещава с цар Фердинанд Русия от 10 до 19 февруари 1910 г. В Петербург се чертаят границите на Велика България, “по-голяма от Сан Стефанската", със Солун и /евентуално/ Одрин, но след една война с Турция от обединените руско-български войски. Преговорите обаче зациклят, когато трябва да се определи източната българска граница /Одрин - фортпостът към Цариград и Проливите, за които руските царе мечтаят от времето на Петър Първи/ и кой да ръководи главното командване на съюзните войски на балканския фронт. Царят усеща, че е подведен и “саботира" сключването на военна конвенция с Русия6.

Александър Малинов смята, че е постигнал целта си: “При това, както обясних на мястото си, българското правителство беше взело решение да опре България между здравите плещи на Русия и нейните съюзници, установявайки така линията на своята външна политика - да създаде на отечеството ни искрени и мощни приятели за евентуалното, със силата на оръжието, прекрояване картата на Балканския полуостров"7. И след подготовката на промяната на чл. 17 от Конституцията /приета от V ВНС на 8 юли 1911 г., в която ДП се представлява само от Рашко Маджаров!/, даваща възможност на правителството от името на Царя “да преговаря и сключва с други държави всички договори, които се утвърждават от Царя"8, може да слезе от властта, “неопетнен" и с ореола на един от най-успешните лидери, управлявали страната.

Претекстът за оставката /на 8 март 1911 г./ е открит бързо - на частно заседание парламентарното мнозинство отхвърля предложенията на министър-председателя за разделяне от премиера на портфейлите между членовете на кабинета с оглед ефикасното ръководене на общата политика на правителството и за назначаване на помощни министри от компетентните депутати /това е скрита форма на Сенат, за каквато ратува и д-р Гудев/, които да заместват министрите в парламента и да защитават внесените от тях законопроекти пред депутатите.

Малинов решава да отстъпи, “защото не бих бил обществено оправдан, ако бих се формализирал и правейки въпрос от неприемането им /на предположенията - б. м./ сложих оставката на кабинета"9.

Това е брилянтен ход на опитния и обигран политик. Той си е свършил работата и дава път на народняците и прогресивните либерали /от 16 март 1911 г./ да вкарат държавата ни в безумния Балкански съюз /с договорите от 29 февруари и 16 май 1912 г./, да доведат страната до национална катастрофа и до унизителния Букурещки мир от 28 юли 1913 г., с който се погребват идеалите ни за национално обединение. А когато /след 4 юли 1913 г./ правителството на Радославов прави още един обединителен опит /чрез влизането на България в Първата световна война на страната на Централните сили на 1 октомври 1915 г./ със силата на българското оръжие и задържа ситуацията до 21 юни 1918 г., именно наследилият го кабинет на Малинов-Костурков допуска пробива при Добро поле на 15 септември, смятайки /министър-председателят/, че извършва блестящ тактически маньовър: “Аз исках да си послужа с разслабването на фронта, за да имам оправдание пред съюзниците за влизането ми в преговори с противника за сключване на примирие и мир"10, на “сепаративен мир на всяка цена"11, както допълва Петър Пешев, което означава включително и царска абдикация на 3 октомври 1918 година.

След това, като потушава на 30 септември - 2 октомври войнишкия метеж, жертвайки 100 000 българи, попаднали в плен и 116 618 841 лева щети от нахлуването на съглашенските окупатори в старите предели на царството, разбирайки, че с жонглирането между съюзници и врагове се стига до поредната национална катастрофа и след като ген. Кретиен недвусмислено му заповядва да опразни освободената с потоци българска кръв Добруджа, доказвайки му нагледно кой е истинския господар у нас, Александър Малинов прибягва до познатия си прийом и на 20 ноември 1918 г. подава оставка - като всички надежди за могъща, единна и просперираща България са завинаги погребани...

 

 

БЕЛЕЖКИ

1. Константин Терзиев, “Стефан Стамболов", С., 1993, с. 330; “Стефан Стамболов и делото на стамболовизма", 1895-1925, Плевен, 1925, с. 29-30. [обратно]

2. “Работа", С., 1932, с. 31, 33. [обратно]

3. “Политическия строй", С., 1931, с. 490. [обратно]

4. Пак там, с. 479, 490, 489, 493. [обратно]

5. Нека не забравяме и признанието на финансовия министър Иван Салабашев, че в действителност обезщетението, което България е трябвало да плати “по въпроса на железниците и по въпроса на независимостта" е на обща сума 50 310 334 лева /!/, а единственото, което той постига след преговорите с отговорните руски фактори - външният и финансовият министър - Изволски и Коковцев, е амортизирането на заема от наша страна към Русия от 82 млн. лева да се извърши в един дълъг срок от 75-77 години, “Спомени", С., 1943, с. 177-178; 199-200. [обратно]

6. Така пише Малинов на стари години, прикривайки важни факти от началото на 1910 г. Истината е, че между 10 и 19 февруари с. г. са проведени 10 заседания за сключване на политическа и военна конвенции.

Малинов държи на посоченото териториално разширение при разпадането на Турската империя, докато “Руският проект за военна конвенция задължава България при всеки въоръжен конфликт на Русия с Австро-Унгария, Румъния и Турция да започне също военни действия, докато Русия поема ангажимент да подпомогне България само при война, предизвикана от нея". Виж по въпроса “История на българската дипломация 1879-1913", с. 411. [обратно]

7. Александър Малинов, цит. съч., с. 117. [обратно]

8. “Български конституции и конституционни проекти", С., 1990, с. 22. [обратно]

9. Александър Малинов, цит. съч., с. 113-114. [обратно]

10. Добри Петков, цит. съч., с. 158. [обратно]

11. Петър Пешев, “Исторически събития и деятели от навечерието на Освобождението ни до днес с бележки за живота им", С., с. 592. [обратно]

***

Туше Влахов, “Криза в българо-турските отношения 1895-1908", С., 1977, с. 47-67, 116-180.

 

 

© Борислав Гърдев
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 18.02.2002
Борислав Гърдев. Доктор Петър Гудев - политик и държавник. Варна: LiterNet, 2002