Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

УВОД

Милена Цветкова

web | Марко Семов. Био-библиография

Био-библиографията на член-кореспондент проф. дфн Марко Атанасов Семов се реализира по повод 65-годишнината му по идея на ръководството на Факултета по журналистика и масова комуникация. Налице е и конкретна научна потребност от обобщаване и систематизиране на творчеството на Марко Семов като титуляр на академичната дисциплина "Българска народопсихология". В своя завършен вид неговата био-библиография би могла да се възприеме като модел на научното знание в тази област, като основен източник и начало на всяко ново изследване.

Личната си мотивация да предприема това мащабно проучване открих в уникалността на научноизследователската, преподавателската, експертната, писателската, журналистическата, публицистичната и обществената дейност на Марко Семов в национален и международен мащаб, покриваща един цикъл от близо 45 години.

Марко Семов е роден в троянския край - генетично програмиращ своите рожби с нюх към народопсихологичното. Троянски корен имат други двама предшественици на професор Семов - Иван Хаджийски и Найден Шейтанов. Втората половина на ХХ век и особено началото на ХХI век обаче му дават достатъчно предизвикателства, за да формира своя индивидуалност. Днес Марко Семов е не просто водещ народопсихолог, а и медиен педагог, публицист, есеист и белетрист. Необичайно комфортни и за изследователя, и за читателя са текстовете му по проблемите на социалната психология и общественото развитие, по националните проблеми на България, на глобализацията и отражението й върху националните ценности и култури, по актуални социално-нравствени и социално-политически теми - емиграцията, бедността, неграмотността и изобщо отрицателните явления сред гражданите и властта. Личният му ангажимент към всичко българско и принципната му хуманност и доблест вече трето десетилетие (ако се върнем към 1977 г., когато е уволнен от Българската телевизия заради изречението "Ние приехме ненормалното в живота си за нормално" в предаването "Диалози", което води) го наложиха като лидер на обществено мнение и катализатор на гражданско самочувствие. И не на последно място, Марко Семов реализира съществен принос в управлението на висшето образование в България - работи на експертно ниво в Президиума на Висшата атестационна комисия, в Националната агенция за оценяване и акредитация на висшите училища, а вече 15 години е член на Академичния съвет на Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Настоящото издание е първото самостоятелно, комплексно и аналитично представяне на научната и публицистичната продукция на член-кор. проф. дфн Марко Семов.

Книгата е структурирана в шест раздела. В първия раздел е статията на проф. дин Дойно Дойнов, председател на "Общобългарски комитет Васил Левски", написана специално за това издание и озаглавена "Думите отлитат, написаното остава".

Втората част включва "Увод" към био-библиографията от съставителя. Тук е и хронологичната справка, озаглавена "Дати и събития в биографията на член-кор. проф. дфн Марко Атанасов Семов". Третият раздел отразява персоналната му библиография, а в четвъртия е библиографията на публикациите "за него". В петия раздел са поместени справките "Марко Семов в световните библиотеки" и "Марко Семов във виртуалните каталози". Идеята за това приложение се появи след извършеното подробно и многоаспектно търсене във фондовете на по-големите библиотеки и виртуални каталози по света - в Русия, САЩ, Германия, Великобритания, Канада, Австралия, Австрия, Италия, Франция, Финландия, Швейцария, Швеция. Шестият раздел на изданието представлява научноспомагателен апарат, в който са предложени три показалеца за информационно търсене.

Хронологията "Дати и събития" разкрива ключовите моменти в научното и професионалното израстване на проф. Семов. Тук могат да се проследят и по-важните му лекционни курсове в български университети, участията му в национални и международни форуми, административната, експертната и общественополезната му дейност, членството му в професионални организации и по-важните му отличия и награди.

Био-библиографският корпус обхваща различни по вид и жанр публикационни единици, с които проф. Семов доказва своето трайно и неподражаемо присъствие и предизвиква своевременен и обилен резонанс в националния и международен документален - писмен и аудиовизуален фонд.

Хронологичните рамки на същинския библиографски масив покриват периода от 1961 г. до 1 ноември 2004 г.

Регистрирани са 1223 библиографски единици, от които 690 негови авторски и 533 посветени или свързани с научната, публицистичната, писателската и обществената му дейност. Конкретната статистика отчита следните данни: 2 дисертационни и 2 хабилитационни труда, 57 книги, 9 книги, на които Марко Семов е съставител, редактор или рецензент, 9 дисертационни и хабилитационни труда, на които е научен ръководител или рецензент, 400 студии и статии, 15 самостоятелно публикувани разказа, 104 интервюта, 94 материала за телевизията, радиото и киното, включително и филмово творчество.

Материалът е систематизиран в две основни части: "Библиография на творчеството на член-кор. проф. дфн Марко Семов" и "Публикации за член-кор. проф. дфн Марко Семов".

В първата част са диференцирани следните структурни области:

Дисертационни трудове за получаване на научните степени "доктор по философия" (1973) и "доктор на филологическите науки" (1983);

Книги, включващи научни монографии, научнопопулярни издания и учебници, романи, пътеписи и сборници с разкази (1970-2004);

Съставител, редактор и рецензент на книги (1981-2003);

Научен ръководител и рецензент на дисертационни и хабилитационни трудове (1978-2000);

Научноизследователски студии и статии (1962-2004);

Предговори към монографии, сборници и енциклопедии (1986-2004);

Рецензии за книги (1963-2004);

Научнопопулярни и публицистични статии (1963-2004);

Разкази (1963-2004);

Интервюта в печатни медии (1980-2004);

Телевизия, радио и филми (1968-2004), където Марко Семов е представен като сценарист на филми и телевизионни предавания, като редактор и водещ на предавания и рубрики, като автор на есета, разказвач на истории и събеседник в телевизионни предавания.

Втората част на библиографския корпус - публикации за член-кор. проф. дфн Марко Семов, е отражение на научната и медийната рецепция на личността му, на научноизследователската му дейност и общественополитическите му ангажименти и прояви. Обособени са два раздела - "Статии, очерци, портрети, рецензии и отзиви" за него (1967-2004) и "Репортажи и съобщения" (1991-2004).

В тази част био-библиографският мониторинг си поставя две задачи - да се постигне максимална пълнота и абсолютна неконюнктурност. Съобразно първата задача тук всеки материал от жанровете "рецензия" и "отзив" за творчеството на Марко Семов получава свой индивидуален номер, като дублира описанието, включено в анотация непосредствено след своя реактив - заглавието, за което се отнася, в рамките на частта "Библиография на творчеството на Марко Семов". Решението за подобна повторяемост е мотивирано от убедеността, че по своята комуникативна природа рецензиите и отзивите са сърцевината на раздела "за него" във всяка персонална библиография. В същото време се постига своеобразна вътрешна интеракция между публикациите "от" и "за" учения, облекчена от препратките "Вж № ".

Втората задача в частта "Публикации за Марко Семов" - абсолютната неконюнктурност се реализира в стремежа да се отрази всеки материал, независимо от оценъчния му характер. Като журналист и общественик през период от над четири десетилетия професор Семов не рядко е провокирал противоположни мнения, настроения и коментари в медийните, политическите, научните и гражданските среди. Но от настоящото издание всеки може да се убеди, че ученият, публицистът, писателят, журналистът и народопсихологът Марко Семов е последователен и отговорен към всяка своя писана и записана дума.

Основният библиографски корпус е подреден хронологично-азбучно. Описанията са организирани в продължаваща, непрекъсната номерация и по този начин всяка библиографска единица притежава уникален номер. Чрез него се идентифицират публикациите в процеса на работа с помощните показалци. Избраният начин на подреждане е класически и позволява да се извършва наблюдение върху продуктивността на автора не само през годините, а и по месеци и дни.

В подраздела "Репортажи и съобщения", където присъстват голям брой информационни агенции и он-лайн медии, подреждането е по дата на публикацията и по час на излъчването. Мотивите за това решение са свързани със спецификата на текстовете, както и с особено активния, буквално ежедневен медиен резонанс на дейността на Марко Семов през последните около 5 години (1999-2004).

Всички книги, както и публикациите, чието съдържание не се подразбира от заглавието им, са придружени от анотации. Анотации има и към повечето описания на материалите "за него", с цел да се уточни жанра, аспекта или връзката на конкретния текст с името Марко Семов.

В био-библиографията не са отразени непубликуваните, нетиражираните, несъхранените и недостъпните за потребителя материали: издания под печат, доклади, проекти и устави на граждански сдружения, множество телевизионни и радиоинтервюта, ръкописи на лекционни курсове, дипломни работи на студенти, писани под научното ръководство на проф. Семов.

Изключение правят докладите на международни научни форуми, включени поради силния ефект от тяхната рецепция, отразена и от някои български печатни медии.

Всеки включен в био-библиографията запис на телевизионно и радиопредаване е на разположение на потребителите във фондовете на съответната електронна медия - във фонда на БНТ, в Златния фонд на БНР, в Националната филмотека и във фонда на Продуцентска къща "Едита".

Преобладаващата част от библиографските единици са описани de visu. Описанията са направени по актуалните национални и международни стандарти: "БДС 15419-82 Библиографско описание на книги", "ISBD (M) Международния стандарт за библиографско описание на монографии", "БДС 17264-91 Библиографско описание: Аналитично описание на съставни части от публикации в книжни материали"; "ISBD (NBM) Международен стандарт за библиографско описание на некнижни материали" и "ISBD (ER) Международен стандарт за библиографско описание на електронни ресурси". Азбучното подреждане вътре в общия хронологичен ред на био-библиографския масив е извършено съгласно БДС 12691-75 "Правила за азбучно нареждане на описания на печатни произведения".

Използвани са съкращения на думите съгласно БДС 9736-82 "Съкращения на български думи и словосъчетания в библиографското описание на печатните произведения", БДС 15714-83 "Съкращения на типични думи и словосъчетания в библиографското описание на печатни произведения на чужди езици, отпечатани с кирилска азбука", БДС 15715-83 "Съкращения на типични думи и словосъчетания в библиографското описание на печатни произведения на чужди езици, отпечатани с латинска азбука" и БДС 11452-86 "Съкращения на наименованията на български периодични издания".

Показалците, включени в помощния апарат на изданието, осигуряват обратната връзка при информационното търсене в био-библиографския корпус:

Именен показалец - в него са отразени всички лични имена, влизащи в състава на библиографските описания и техните анотации. Подредени са строго азбучно в инверсираните си форми. Срещу тях са посочени номерата на библиографските единици, в които могат да се открият, заедно със специфичните функции, които изпълняват ("съавт.", "състав.", "прев.", "науч. рък.", "рец.", "ред.", "реж.", "опер.", "сцен.", "композ.", "фотогр.", "за него", "за нея").

Географски показалец - извежда всички имена на континенти, държави, градове, области, региони, села, местности и други аналогични обекти.

Индекс на печатните и електронните медии - тук са изведени и подредени азбучно наименованията на всички периодични печатни и електронни издания, радиостанции, телевизионни канали и информационни агенции, явяващи се източник на публикациите.

Като изходна база на настоящия труд са използвани посочените в края на изданието "Използвани източници" и личния архив на професор Марко Семов.

Комплексното и многопосочно информационно търсене се осъществи чрез електронните и традиционните каталози и картотеките на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", на Университетската библиотека, на библиотеката при Факултета по журналистика и масова комуникация при СУ "Св. Климент Охридски" и на библиотеката при БАН. Особено полезни се оказаха библиографските справки, извършени в регионалните библиотеки в Троян, Ловеч, Добрич и Пловдив.

За разширеното библиографско търсене бяха използвани Karlsruher Virtueller Katalog - KVK, Library of Congres OnLine Catalog, автоматизираните бази данни с локален и отдалечен достъп на Централна техническа библиотека при НАЦИД, на Народна библиотека "Св. св. Кирил и Методий", сред които Social Science Citation Index with Abstracts, Index Translatiorium, Contemporary Authors.

Осигурен ми беше достъп и до Националната филмотека, до фондовете на БТА, БНТ и БНР, до Златния фонд на БНР, на вестниците "Дневен Труд", "Земя", "Работническо дело", "Дневник", "Сега" "Новинар", "Банкеръ" и "Капитал".

Дължа специална благодарност за оказаната помощ на специалистите в Справочно-информационния отдел на Университетската библиотека, на киноведите в Българската националната филмотека, на служителите в Справочна редакция на БНР, в отделите "Документация" на вестниците "Дневен Труд" и "Земя", на Рафие Демирова - редактор в дирекция "Информация" на БНТ, на Татяна Коларова - художествен директор на Продуцентска къща "Едита", на завеждащия научно-методичната читалня в Националната библиотека Петя Калудина, на колегите от посочените регионални библиотеки - Ваня Дамянова от Троян и Албена Йончева от Ловеч, Величка Михайлова от Добрич и на студентите от специалност "Книгоиздаване" във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет.

По своя характер изданието "Марко Семов: Био-библиография" е научноспомагателно и има за задача да подпомогне изследователската и учебната дейност по българска народопсихология и етнология, по история и теория на социологията, политологията, литературознанието, на журналистиката, публицистиката, есеистиката и др. Научноприложната специфика на подобни издания позволява да се насърчава тяхната употреба и в информационната и мониторинговата дейност на медийни, комуникационни и библиотечни организации.

В завършения си вид настоящият труд би могъл да се причисли към единната национална база от персонални библиографии на стойностната академична общност на България и на българските учени със световна известност.

София, 1 ноември 2004 г.

 

 

© Милена Цветкова
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 11.01.2006
Милена Цветкова. Марко Семов. Био-библиография. Варна: LiterNet, 2006
.

Други публикации:
Милена Цветкова. Марко Семов. Био-библиография. София: УИ "Св. Климент Охридски", 2004.