Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

НИЕ ТЪРСИМ СВОЕТО МЯСТО
(Разговор с Николай Червенков)

Димитър Боримечков

web | Границите на духа

Николай Червенков е председател на Научното дружество на българистите в Република Молдова, доктор по история. С него разговаряме за проблемите, които имат българистите в Молдова.


- Г-н Червенков, какви бяха подбудите за създаването на Вашето дружество?

- Дружеството ни се формира отдавна, но беше регистрирано едва през февруари 1994 г. с цел да обедини както професионални учени, така и краеведи, студенти, журналисти и т.н. В Молдовската Академия на науките повече от седем години съществува секция "Българистика". Обаче има и много други институции, отделни изследователи, краеведи, които се занимават с тези проблеми. Това и беше основната ни цел: да съберем този интелектуален потенциал. Първата ни задача - да проучваме историята, културата и езика на българския народ, включително на диаспората, многовековните връзки между Молдова и България. По такъв начин искаме да продължим българистичната традиция в Молдова, започната още от Димитър Кантемир, подхваната от А. Сърку, Б. П. Хаджеу, В. Яцимирски, продължена от Иван Мешчерюк и Константин Поглубко...

- Как виждате мястото на дружеството Ви в дейността на българските културни организации в Молдова?

- Трябва да имате предвид, че ние се опитваме да обединяваме всички специалисти, без разлика на националност. Ние виждаме своята задача, ако може така да се каже, да осигуряваме научно дейността на българските дружества, а също и на тези, които осъществяват връзките между Молдова и България. Затова от самото начало ние се опитваме да имаме най-преки контакти с тях. Макар и с известни трудности, но вече започваме да работим заедно. В това отношение възлагаме много надежди на новото ръководство на Българската община начело с г-н Валентин Кунев.

- А как се развиват връзките Ви с държавните структури и институции?

- С тях също търсим творческо сътрудничество. Трайни връзки имаме засега с Управлението за обучение на националните малцинства към Министерството на образованието, младежта и спорта на Молдова, дори имаме договор за сътрудничество с Института за национални малцинства към АНМ, с Тараклийския районен изпълком, с редакции на радиото и телевизията, с редица библиотеки, училища, кметства, агрофирми и т.н. Виждаме своята задача не само в съвместни прояви, но и в насърчаването на държавните институции за провеждане на мероприятия, свързани с миналото и настоящето на българите в Молдова, в контактите между Молдова и България. Ние редовно оказваме методическа помощ на краеведи, студенти, аспиранти и всички желаещи. Готови сме да пишем истории на отделни села, учреждения, предприятия и т.н. Вече имаме отделни договори за подобна работа.

- Какво бихте могли да споделите за контактите с чужбина?

- Разбира се, преди всичко това се отнася за България. Имаме общи прояви с редица академически институти, с Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", с обществени организации като Общобългарския комитет "Васил Левски", дружество "Родолюбец", а също с Агенцията за българите в чужбина, Учебно-квалификационния център в Габрово, Международния център по проблемите на малцинствата и културните взаимодействия в София и т.н. За развитието на тези връзки много допринесе нашият пълномощен представител в България г-н Лазар Георгиев. Благодарни сме на Посолството на България в Кишинев за помощта и координацията при нашето сътрудничество с български институции.

За съжаление, намаляха нашите контакти с колегите от Русия и Украйна, макар че влизаме в Междурепубликанската асоциация на българистите от държавите на ОНД, работим върху някои общи проблеми и прояви. Това става предимно по финансови причини.

Имаме в последно време връзки с колегите от Дружество "Братство" в Букурещ и Асоциацията на славистите и балканистите в Румъния, както и с Дружеството на българите в Унгария, но и те носят засега епизодичен характер. Мислим за създаване на общи дейности, като имаме предвид нашата обща съдба, а също и работа върху материалите, натрупани в различни архиви на посочените държави.

- Как се посрещат от колегите Ви и обществеността Вашите научни прояви?

- По-скоро този въпрос не е към мен, защото ми е трудно да бъда обективен. Но все пак имам основание да отбележа, че всичките ни публикации бяха посрещнати с голям интерес. За това говорят презентациите на книгите у нас и в България, публикуваните рецензии. Аз обаче мисля, че редица наши работи все още остават у нас незабелязани, макар че те биха били полезни за широк читателски кръг.

- Разгърната е доста обширна дейност. Известно е, че това изисква значителна материална подкрепа. Можем ли да говорим днес, че Вие я получавате?

- Нашата дейност не би била толкова ефективна, ако не е активната поддръжка на спомоществуватели. Неотдавна за това говори във вестник "Независимая Молдова" колегата Иван Грек. Тук искам да повторя, че успяхме да открием спонсори за отделни прояви. Ето за книгата "България в сърцето ми..." имаме осем спомоществователи. Напълно финансира подготовката и изданието на "Очерки истории села Парканы" фирмата "Петица" от Бендер начело с Петър Жеков. Молдовската фондация "Сорос" предостави средства за пътуване на наша група в България, за провеждане на международната конференция в Кишинев. Агрофирмите "Твърдица", "Димитров", "Кортен" и "Валя-Пержей" поддържаха конференциите, които се проведоха при тях. Фондация "Отворено общество" (София) ни подари компютър, осигури командировки за шестима наши активисти в България. Международният център по проблемите на малцинствата и културните взаимодействия в София осигури средства за една лингвистическа експедиция, издаде книгата "Бесарабските българи за себе си", поддържа социологическото изследване "Бесарабските българи - традиции и промени", предостави командировка за специализация в България на един наш млад активист. Веднъж получихме подкрепа от нашето правителство за провеждане на международна научна среща. Напоследък известни средства за дружеството предостави фирма "Балкан" (директор П. Пасков). Мисля, че тези прояви са само начало. Надявам се, че ще се отзоват на нашето обръщение, което се публикува тук, още много институции и родолюбиви съотечественици.

 

 

© Димитър Боримечков
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 16.08.2008
Димитър Боримечков. Границите на духа (Разговори за Бесарабия). Варна: LiterNet, 2008.