Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

МАНОЛ ТОДОРОВ ЗА ПЕСЕННОТО БОГАТСТВО НА БЕСАРАБСКИТЕ БЪЛГАРИ

Димитър Боримечков

web | Границите на духа

Манол Тодоров е известен музиколог, професор, преподавател по народна музика. С него разговаряме за българското песенно наследство и за традициите в народната музика.


- Господин Тодоров, в Бесарабия Вие чухте българска реч от потомци на преселниците, български народни песни. Моля Ви, кажете какви чувства изпитвате, какво най-много Ви впечатли?

- Аз преди всичко дойдох в Бесарабия с голяма радост да навестя старите българи, потомци на нашите деди, които повече от 180 години са се заселили по тези земи. Никога не съм очаквал, че до такава степен ще бъде запазена българската народна песен, че вашите певици и певци са съхранили нейната първичност и нейната автентичност. В песента е запазена първичността, но запазена с някакви промени в мелодическо, в ритмическо, в орнаментално отношение. Нещо повече, бих казал, че певците, които слушах, са запазили и българския певчески стил.

- Това е главното...

- Това е най-главното. Това е, което ме впечатли много. Но не само това. Те са запазили и специфичното българско звукообразуване. Говоря това като човек, който познава цяла България и знае как се пее и как трябва да се пее.

Вашите певци пеят характерно със своя глас, звукообразуването е характерно. Те са запазили и българския изпълнителски стил.

- По това може ли да се определи от какви краища на България са дошли нашите прадеди?

- Те са дошли в Бесарабия от Сливенско, Ямболско, от Нови пазар, Шумен, Варненско, дори от Шоплука. Това, което е събрано от различните краища в нашата страна, дори бих казал, е обогатило песента, която изпълняват певиците.

- Значи Вие, господин Манолов, получихте голяма информация за нашите песнопойци и дори повече от това?

- Да, получих, мога да кажа, много информация и сега съм обогатен от тези впечатления, които получих тук от тези мили хора.

- Бихте ли пожелали нещо на нашите читатели?

- Аз пожелавам на читателите, на всички сънародници да бъдат живи и здрави, да пазят семействата си, да пазят своя бит и култура, да пеят български народни песни и най-важното - да ги предават на младото поколение. Децата трябва да учат български народни песни, български народни танци. Само така това ценно народно богатство ще бъде съхранено.

 

 

© Димитър Боримечков
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 16.08.2008
Димитър Боримечков. Границите на духа (Разговори за Бесарабия). Варна: LiterNet, 2008.