Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

МАРИН ГЕОРГИЕВ: "ПОЗНАВАМ НАЙ-ДОБРЕ СЕЛОТО"

Димитър Боримечков

web | Границите на духа

Българският поет Марин Георгиев е редовен гост на Бесарабия. Участвал е в Дните на вестник "Литературен фронт" ("Литературен форум") в бившия СССР. Обиколил е български села и градове в Молдова и Украйна. Ето какво сподели той в разговор за своето творчество:


- Тематиката на моите стихове е селото. Човекът пише за това, което познава, а аз познавам най-добре селото. Книгите ми за възрастни и деца имат една цел - да предам живота, чувствата, мислите на човека, който е израснал сред природата, в близост до земята; да съхраня начина на този живот, на думите от един бит, който е минало и настояще.

В моите книги "Село", "Памет", "От първо лице", "Показалец" се стремя да развивам една и съща тема, която виждам от различни страни и я задълбочавам.

Стихосбирката "Показалец" е един опит за обобщение на всичко казано в предишните ми произведения. Опитах да направя един списък на всичко онова, което е съпътствало българина във вековете: животните, растенията, които винаги са били край него.

И накрая, в последния цикъл, който се казва "Прапорци" - една по-стара дума, - съм се опитал да предам героичната страна на неговия живот, най-вече - изпитанията на българина под турско робство и Априлското въстание.

- А нека сега да спрем вниманието на детските Ви книжки...

- В детските книжки се стремя да съхраня езика от по-далечно време. Първата се казва "От игла до конец". Мисля, че този израз е познат на повечето хора: ще ти разкажа всичко, от игла до конец, тоест, от началото до края. Другата е - "Скарали се две петлета". Игра на думи, която в моето детство ние, децата от село, сме играли. И вътре има пак този природен свят, има пак народни поговорки, които съм се опитал да обновя с нов смисъл, и те са живота на днешното българско дете.

- Господин Георгиев, и традиционното пожелание към бесарабските българи, към читателите...

- Само едно - да живеят в мир и труд. Да бъдат щастливи и винаги за тях да свети слънцето. Да няма кавги и омраза. И още - да обичат поезията, да четат стихове. И пак да се срещнем. За това и живеем.

 

 

© Димитър Боримечков
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 16.08.2008
Димитър Боримечков. Границите на духа (Разговори за Бесарабия). Варна: LiterNet, 2008.