Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ДУХОВНО ОБЩУВАНЕ МЕЖДУ НАРОДИТЕ
(Разговор с проф. Илия Конев)

Димитър Боримечков

web | Границите на духа

В периода 30 ноември - 1 декември 1994 г. в с. Кортен, Република Молдова, се проведе научно-практическа конференция "Любен Каравелов: обществен деятел, писател и публицист". Основният доклад "Приносът на Л. Каравелов в развитието на Българското възраждане" изнесе известният български литературовед проф. Илия Конев, към когото се обърнахме за кратко интервю.


- Господин Конев, какво ново внесоха тези съобщения и изказвания в биографията и творчеството на Каравелов?

- Конференцията мина в атмосферата на дълбоко уважение и разбиране към творчеството на големия българин, към неговата личност и неговите идеи.

В докладите бяха засегнати, и това не е дежурен комплимент, нови и засега малко осветлени аспекти в идейното и художествено наследство на Каравелов.

Към достойнствата на конференцията отнасям участието в нея на младите колеги и студенти, а също и отворените уроци в местното училище, театралната постановка на учениците по произведенията на Каравелов. Всичко това, сигурен съм, ще спомогне за разбирателството между молдавския и българския народи, а също ще укрепва връзките между българите от двете страни на Дунава.

Смятам, че моите колеги, а най-вече обществеността, учениците, преподавателите от Кортен и цяла Молдова, които взеха участие в конференцията, научиха много неща за живота и творчеството на писателя от предосвобожденската литература. Интересни и съдържателни доклади изнесоха Надя Бурджиева, Петър Чолов от София, Николай Червенков, Иван Забунов, Татяна Стоянова от Кишинев, Валентина Ненова от Комрат и др.

- Господин Конев, извън участието си в конференцията, имахте ли срещи с творци, преподаватели, представители на културни дружества?

- И на самата конференция обменяхме мнения, опит. Радвам се на срещите например със съветника на президента на Република Молдова г-н Гребеншчиков. От него научих какво се прави за националните малцинства в републиката. За творчеството на бесарабските български писатели ми разказа поетът от Чадър-Лунга Тодор Стоянов. В Кишинев се срещнах с професор Константин Попович. Нас ни свързва творчеството на гениалния поет Михаил Еминеску. С председателя на българското дружество "Възраждане" Иван Забунов имахме разговор. Говорихме за сътрудничество между дружеството и Фонда за духовно общуване в съвременния свят "Иван Вазов", на който аз съм председател. Обсъждахме и възможните контакти с научното дружество на българистите в Република Молдова.

Надявам се да установим връзки и с Фонда на славянската култура в Молдова. Мисля, че бъдещите срещи ще спомогнат за по-нататъшното духовно общуване между нашите народи, от което ние всички се нуждаем.

 

 

© Димитър Боримечков
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 16.08.2008
Димитър Боримечков. Границите на духа (Разговори за Бесарабия). Варна: LiterNet, 2008.