|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
ВЛАДИМИР-ВАСИЛЕВИТЕ МНОГОТОМНИ ИЗДАНИЯ НА ЯВОРОВИТЕ СЪЧИНЕНИЯДимитър Михайлов В края на живота си, през месеците юли и август 1914 г., Яворов преработва своята капитална книга "Подир сенките на облаците". Най-напред върху един екземпляр на стихосбирката работи с помощта на Владимир Василев, а после върху друг екземпляр - с помощта на брат си Атанас. В първия, напреко върху заглавната страница на дяла "Антология", поетът е написал:
Десет години след трагичната кончина на поета негови съчинения не са издавани. Едва през 1924 г. в книжка първа на сп. "Златорог" е публикувана следната бележка под заглавие "Пълно събрание на Яворовите съчинения":
Автор на неподписаната бележка вероятно е редакторът на списанието Владимир Василев. Книжка осма на сп. "Златорог" от 1924 г. е посветена изцяло на Яворов. В нея са публикувани статията на Владимир Василев "Яворов. За 10 години от смъртта на поета", подборка от стихотворения на Яворов (без добавените посвещения в предсмъртната редакция), текстове за Яворов от Дора Габе, д-р Янко Янев, Асен Златаров, Сирак Скитник, Адриана Будевска и Георги Райчев. В края книжката съдържа "Яворова хроника": "По-важни статии и рецензии за Яворова", "Фонд "П. К. Яворов", където се съобщава, че продължава набирането на средства за украса на гроба на Яворов и издигането на негов паметник, и бележка "Пълно събрание на Яворовите съчинения". В нея почти се преповтаря текстът от първа книжка. След като се казва, че "отдавна Яворовите съчинения са станали почти библиографска рядкост", следва:
И следва изброяването на това, което съдържа всеки том, и вече поменато в бележката, публикувана в първа книжка на списанието. Съчиненията на Яворов излизат в три тома, том четвърти, който по предварителния замисъл е трябвало да обясни всичко, не е издаден. "Съчинения на П. К. Яворов. Том І: Подир сенките на облаците" се появява през 1924 г., а стихотворенията са публикувани в тяхната предсмъртна редакция, направена от поета няколко месеца преди доброволно избраната от него смърт. Том втори, съдържащ белетристиката на Яворов ("Хайдушки купнения" и "Гоце Делчев"), излиза също през 1924 г. На том трети, в който е драматургията на Яворов, годината не е отбелязана, но съдейки по отзиви, тя е 1925-а. Трите тома са издадени от издателството на Александър Паскалев. Така е положено началото на многотомното издаване на съчиненията на писателя. Том първи, носещ заглавието "Подир сенките на облаците", е осъществен изцяло според предсмъртната воля на поета - с корекциите, с добавените посвещения, с липсата на зачеркнатите от Яворов стихотворения. И тъй като Владимир Василев никъде не съобщава за редакторската работа на поета (липсват предговор и бележки, които да обяснят това), първият том става обект на безжалостна критика от страна на в. "Развигор". Рецензията на Стефан Илчев "Подир сянката на П. К. Яворов", поместена във вестника, е образец на пълно невежество и омраза към Владимир Василев. Струва си да бъде цитирана по-обстойно:
После рецензентът открива, че липсва стихотворението "Бежанци" и пише: "То е наше - създадено е за нас - и никаква владимирвасилевщина не може ни го отне!" (Илчев 1925). Гневни думи има и за оформлението на първия том и за липсата на номерация. Рецензията завършва така:
Цялата рецензия е изпълнена с омраза към Владимир Василев, без Стефан Илчев да знае, че той изпълнява Яворовото предсмъртно желание. И то перфектно, прецизно, до последния знак от поправките на поета, включително с поставянето в началото на последния фотографски портрет на Яворов, така както поетът е пожелал. А и самото издание е луксозно, напечатано на фина тънка хартия. Само че липсват каквито и да е обяснителни бележки, а също и името на редактора. Битката за Яворов не е приключила, тя продължава. Предсмъртната редакторска работа на Яворов над "Подир сенките на облаците" остава засега обявена в двете бележки в сп. "Златорог". Подробности за нея знае единствено Владимир Василев и семейството на поета. През 1926 г. излиза книгата "П. К. Яворов. Пълно събрание. Том І. Стихотворения". Издание на книгоиздателство и печатница "Ив. К. Божинов". Книгата съдържа три раздела: "Подир сенките на облаците", "Изхвърлени от сбирката "Подир сенките на облаците" (І изд.) и непечатани", "Преводи" (шест стихотворения от Морис Метерлинк). Също липсват каквито и да е бележки и име на съставител или редактор. Други томове не се появяват. Едва през 1934 г. излиза "Съчинения на П. К. Яворов. Под редакцията на Владимир Василев. Том първи. Подир сенките на облаците". В каре в края на книгата е отбелязано: "Том първи от "Съчинения на П. К. Яворов", издание на книгоиздателство "Хемус" А. Д., се отпечати през месеците февруарий - април 1934 г. в Придворната печатница А. Д. в София, в 3200 екземпляра, от които 200 на луксозна хартия" (Съчинения 1934: 264). Изданието се открива с пространен предговор от Владимир Василев, озаглавен "Яворов", а в края на цели 32 страници следват бележки на редактора, групирани в следните раздели: "За стихотворенията в първия том", "Яворови ръкописи", "Де кога и при какви обстоятелства са писани стихотворенията и промените в тях", "Сбирките на Яворова" и подробни бележки за всяко от стихотворенията. В раздела "Сбирките на Яворова", изброявайки досегашните издания на Яворовите книги с поезия, под изданието от 1924 г. Владимир Василев изрично отбелязва: "Стихотворенията са в настоящата редакция" (Василев 1934в: 235). Т.е. това издание повтаря вече излязлото през 1924 г., но вече е снабдено с предговор и подробни бележки от Владимир Василев. Така се полага началото на петтомното издание на съчиненията на Яворов, излязло през периода 1934-1936 г., като в края на всеки том има подробни коментари на редактора. Предговорът на Владимир Василев е основополагащ. В него той прави пълна дисекция на Яворовата личност и поезия от психологическо естество. Ето само един цитат:
В бележките, в раздела "За стихотворенията в първия том", Владимир Василев пише:
Най-после, 20 години след извършените преработки от Яворов в "Подир сенките на облаците", Владимир Василев разбулва тайната. Интересни са сведенията на редактора, дадени в "Де, кога и при какво обстоятелства са писани стихотворенията и промените в тях":
А иначе в бележките за отделните стихотворения почти навсякъде Владимир Василев е перфектен - дадени са данни за първата публикация и за всяка следваща, посочено е и мястото на написването. Там, където има големи различия между отделните публикации, те са посочени. За някои стихотворения са приведени и странични данни. През 1934 г. излиза и вторият том, съдържащ "Хайдушки купнения" и "Гоце Делчев", а през 1935 г. - том трети с драмите на Яворов. До тук в текстуално отношение трите тома повтарят изданието от 1924-1925 г. Съвсем нови са следващите два. Том четвърти "Статии върху македонския въпрос" се появява през 1935 г. и съдържа част от публицистиката на поета, поместена във вестниците "Свобода или смърт", "Дело", "Право", "Илинден" и сп. "Демократически преглед". За първи път е публикувана публицистиката на Яворов, като в бележките Владимир Василев отбелязва:
През 1936 г. излиза петият том, озаглавен "Неиздадени произведения". Той съдържа следните раздели: "Стихотворения" ("От първото издание на "Подир сенките на облаците", "Из по-раншните сбирки и из списанията", "Преводи"), "Пътни бележки", "Литературни статии", "Театрални статии и рецензии", "Из ръкописите на Яворова" ("Ранни стихотворения", "Проза"). Отново томът завършва с бележки от Владимир Василев, в началото на които (озаглавени "Биографически данни") той прави уговорката: "Намерението да дам в пълното събрание на Яворовите съчинения и биография на поета не може да бъде изпълнено. Биографията би увеличила тоя том с още 4-5 коли. Остава тя да бъде написана впоследствие" (Василев 1936: 281). Въпреки това в следващите страници Владимир Василев дава почти пълна биография на Яворов, която и до днес остава меродавна. Той публикува и завещанието на Яворов, диктувано му от поета, както и някои от предсмъртните писма. В края е поместен текстът "Къде и кога са писани и печатани нещата в V том". Така в периода от 1934 до 1936 година за първи път е осъществено петтомно издание на Яворовите съчинения, което прави впечатление с осъществения професионализъм на редактора - както в текстологично отношение, така и с публикувания в том първи предговор, и с бележките към всеки том. Неоценимата заслуга е на Владимир Василев, човекът, пазил толкова години завета на Яворов и издирил впоследствие повечето печатани и непечатани негови произведения. Това е първото академично издание на Яворовите съчинения, което става основа на всички следващи издания. И както се полага, за такъв неистов и неоценим труд няма възнаграждение. Редакторът на сп. "Златорог" поръчва на младия тогава Петър Динеков да напише рецензия за изданието. Но рецензията не е удовлетворила Владимир Василев, който в писмо до рецензента го моли да коригира някои свои критични мнения. Петър Динеков не ги коригира и оттегля рецензията си (Радев 2016: 162-166). През 1939-1940 г. е отпечатано от издателство "Хемус" второ издание на съчиненията на Яворов, пак под редакцията на Владимир Василев. В предговора към първия том той прави някои поправки и промени, с които текстът му заблестява още повече. В първата половина на 40-те години на ХХ век излиза отново петтомно издание на Яворовите съчинения. Издателството е отново "Хемус", но съчиненията са под редакцията на... д-р Ганка Найденова. Това издание повтаря изцяло изданието на Владимир Василев, като липсва предговор и всякакви бележки към отделните томове. Владимир Василев е ограбен, а както ще се окаже впоследствие (в края на 50-те години) и обруган от Ганка Найденова (Радев 2016: 155-174). Но това е друг сюжет. За нас е важно, че Владимир Василев е първият, който полага основите на издаването на Яворовите съчинения. Веднъж през 1924-1925 г. в техния тритомен вариант, и втори път през 1934-1936 г. в техния вече петтомен академичен вариант.
БЕЛЕЖКИ 1. Екземплярът, предаден на Владимир Василев, се съхранява в Къща музей "Пейо К. Яворов" - Чирпан, инв. № 161. [обратно]
ЛИТЕРАТУРА Василев 1934а: Василев, Владимир. Де, кога и при какви обстоятелства са писани стихотворенията и промените в тях. // Съчинения на П. К. Яворов. Под редакцията на Владимир Василев. Том първи: Подир сенките на облаците. София: Хемус, 1934, с. 233-235. Василев 1934б: Василев, Владимир. За стихотворенията в първия том. // Съчинения на П. К. Яворов. Под редакцията на Владимир Василев. Том първи: Подир сенките на облаците. София: Хемус, 1934, с. 227-230. Василев 1934в: Василев, Владимир. Сбирките на Яворова. // Съчинения на П. К. Яворов. Под редакцията на Владимир Василев. Том първи: Подир сенките на облаците. София: Хемус, 1934, с. 235. Василев 1934г: Василев, Владимир. Яворов. // Съчинения на П. К. Яворов. Под редакцията на Владимир Василев. Том първи: Подир сенките на облаците. София: Хемус, 1934, с. 7-42. Василев 1935: Василев, Владимир. Четвъртият том. // Съчинения на П. К. Яворов. Под редакцията на Владимир Василев. Том четвърти: Статии върху македонския въпрос. София: Хемус, 1935, с. 175-180. Василев 1936: Василев, Владимир. Биографически данни. // Съчинения на П. К. Яворов. Под редакцията на Владимир Василев. Том пети: Неиздадени произведения. София: Хемус, 1936, с. 281-287. Илчев 1925: Илчев, Стефан. Подир сянката на П. К. Яворов. // Развигор, г. ІV, 1925, бр. 175. Пълно събрание 1924а: Пълно събрание на Яворовите съчинения. // Златорог, г. V, 1924, кн. 1, с. 68. Пълно събрание 1924б: Пълно събрание на Яворовите съчинения. // Златорог, г. V, 1924, кн. 8, с. 403-404. Радев 2016: Радев, Иван. Низвергнатият Владимир Василев. Страници от него и за него. София: Издателство на БАН "Проф. Марин Дринов", 2016. Съчинения 1934: Съчинения на П. К. Яворов. Под редакцията на Владимир Василев. Том първи: Подир сенките на облаците. София: Хемус, 1934.
© Димитър Михайлов |