Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
:. Книгомрежа  Анотации на нови книги: RSS абонамент!
Каталози
:. По дати : Февруари  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook!  Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Среавни цени с Книгосвят във Facebook!
:. Книги втора ръка  Книги за четене Варна
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

POSTANTIQUE

web

Дали човечката комедиjа
                                    е божествена?
Трагикомедиjата на Homo sapiens.
Боговите сигурно се луди.
Homo homini cactus.

На Олимп освен маслинки “растат”
и човечки страсти.
Атина, храмот ти е срушен.
Напис во “Deus news”: се бара Елена.
Жената секогаш била во основата
на зачнувањето на животот. И на неговиот
                                                                           краj.

На краjот од една воjна.
На краjот од антиката.
На амфората на споменот.
На мртвиот jазик на ПРИТЬЧАТА.
На архетипите што ги раѓа
секоjа митологиjа.

 

 

© Поли Муканова
© Зоран Jакимоски, превод от български
=============================
© Електронно списание LiterNet, 14.05.2009. № 5 (114)