Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ПРЕДИСЛОВИЕ

Г. Д. Попов

web | Кратък исторически преглед...

Една от главните причини, които замъчняват успешното преподавание в българските учебни заведения, е отсъствието на удовлетворителни учебници по главните предмети на образованието; според това нашите преподаватели се намират в необходимост да дават на учениците “записки”, които, от една страна, са твърди обременителни, за самите преподаватели, а от друга страна (и това е най-главното), за учениците, защото последните задължени са почти всеки ден да харчат съвършено непроизводително много време дорде препишат необходимото за утре от записките на преподавателя; по причина на тези уморителни преписи, учениците, при всичко че харчат голям физически и умствен труд за приготовление на уроците, и пак мнозина от тях дохождат на другия ден в класа не добре приготвени, по тази проста причина, че тям не им стига време да се приготвят добре. Единствената цел на предлагаемото кратко ръководство е да улесни на българските ученици (от горните класове) запознаванието им с българската писмена литература през всичкото време на нейното историческо развитие; при това, съобразно с програмата на нашите учебни заведения, съставителят се погрижи да помести в своето ръководство само същественото от историята на българската литература. При съставлението на ръководството, съставителят имà предвид известното съчинение от Пипина и Спасовича: “История Славянских Литератур”, и други по-нови съчинения и статии от този род, което ще забележи всеки вещ читател. До колко съставителят [е] изпълнил в своето кратко ръководство предположената цел - това ще решат любезните читатели, на благосклонното внимание на които той напълно разчита.

Солун
6 май 1886 г.

Г. Д. Попов

 

 

© Г. Д. Попов
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 12.03.2006
Г. Д. Попов. Кратък исторически преглед на българската литература. От началото на писмеността до нашето време. Под редакцията на Албена Вачева. Варна: LiterNet, 2006

Други публикации:
Г. Д. Попов. Кратък исторически преглед на българската литература. От началото на писмеността до нашето време. Солун, 1886.