Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ЗАНЕС

web

На масата ме нема.
Отсутен сум во вселената.
Мислите што ми се причинуваат мои
го угарат снежното поле на хартијата.

Кон небето се подигнува завесата.
Пладнето влегува во зелениот блен.
Во шарена торба, на разбој ткаена,
топла погача мириса.

Баз од мајкина душичка.
Липовина во ветерот.
Плодови што дозреваат озарени од чиста љубов.
Вознемирен пчеларник во улава глава.

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)