Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

В ЦРКВА

web

Колебливо пријде и прагот го мина.
Се прекрсти невешт - незгодно му беше.
Дали тој е верник?! Неверник е, чинам.
Колку е праведен, а колку е грешен?!

Имаше семејство: жена, деца мали,
но по толку лета минати сред вител,
зеде китка свеќи и по ред ги пали -
за своите мили, по една за сите.

Не знаеше тогаш дали има чеда,
ама нив ги спомна, и маж й, и неа.
Во иста молитва при светлоста бледа

две семејства збрани пред светците беа.
Со желба за среќа круг од свеќи пламти:
сам се заборави - другите ги памти!

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)