Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ТАИНСТВЕН ПРЕДЕЛ

web

Во заборав тоне дамнешната зора
и првата глетка. Патот тогаш почна
како лесна игра, но влеговме в гора.
Тоа беше знакот, претпоставка точна

за напори идни. Низ стрмните спили,
по патеки козји патници се јазат.
Товарот го носат од своите мили
и јасно е: нема свртување назад!

Така мине денот. Залезот е меѓа.
Густа магла има од другата страна.
Незнајното ткае невременска преѓа.

Зарем таму сета темнина е збрана?
Накрај спроти свеста пловат бели едра.
Веројатно ноќта е ѕвездена, ведра!

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)