Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ШАРЕНИОТ БАЛОН ЛЕТА ВИСОКО

web

Шарениот балон лета високо:
само тој се гледа и небото.

Детето што го држи конецот в рака
веројатно чекори меѓу зеленилото
со подотворено срце како прозорче
кон некое друго време.

Детето што го држи конецот в рака
насликано е во сликовниците:
читаше и пишуваше писма,
добрина и љубов умножуваше.

Детето што го држи конецот в рака
не го препознаваме,
а тоа живее некаде меѓу нас
и меѓу соништата.

Детето во занес
себеси се залажува:
конецот одамна е скинат,
а балонот - одлетан во непознатото!

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)