Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ШАГАЛОВСКА СЛИКА

web

Се двоеше патот на првиот завоj.
Чекорите назад познати му беа.
Jа погледна скришум и продолжи право,
правеjк'и се дека не jа виде неа.

И дозволи сама да одбере тогаш
по коj пат ке оди, а по ист би сакал.
Му допре петица од левата нога:
"Ама каде бегаш? Нема смисла така!"

Прегрнати души. Наоколу - бело:
снег и цут што лесно да замрзне може.
Во воздухот лебди неjзиното тело.

Се гледаат в очи. Со доверба, Боже!
Насмевката вели: "Нешто драго гледам.
Вљубените нека ангели ги следат!"

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)