Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ПИСМА ВО СОНОТ

web

Мег'у двете кук'и краj реката слегов.
Надоjдена беше, ама чудно чиста.
Купишта хартии догледав на брегот.
И здиплени писма двесте или триста.

Познав чиjа рака дамна ми ги пиша.
Сакав да ги земам, но бранот ги дигна!
Матицата почна пликови да ниша
И немаше друго: морав да ги стигнам!

Немирната вода блескаше ко срча.
Босоног кон мостот и надолу трчав -
до првото писмо мачен беше патот!

На благиот завоj, со надеж си реков,
к'е го фатам него! Потем - спроти текот,
додека го зберам сето бело jато!

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)