Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ИДИЛИЧНА СИМФОНИЈА

web

На Смиле Наумоски - Брсјак
и Лазо Ставрески

Го минавме Јавор, а Слатино - пред нас.
Нe чекаше таму починката следна.
При залезот румен слегувавме в село,
чувствувајќи мирис на летото зрело.

Говеда на патот свиткан како змија -
милозвучни ѕвонци радосно што бијат.
Симфонија чувме, складна партитура -
во нашите души вилнееше бура.

На кладенец селски најличната мома
со стомниња в раце поаѓаше дома.
Со образи светли, румени и бели

ни подари восхит и воздишки врели.
Каде ли е таа, а каде сме ние?!
Убавиот спомен златен рудник крие!

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)