Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

ЧОВЕЧНОСТ

web

Помнам што ми раскажа
во детството дедо Алексо:
"Еднаш одамна, кога бев дете,
облечен во бело кошулче,
низ Мраморец војска мина.
Се уплашив и сакав
негде да се скријам.
Но еден војник
/јазикот не му го разбирав,
ама насмевката му ја видов!/
ме помилува по косата
и солзи му потекоа.
Можеби му наликував
на неговото дете
оставено некаде во Анадолија,
можеби се сомневаше
во сопственото враќање дома.
Потоа одврза едно крпче
и ми даде грутче шеќер
да се облажам..."

Со помош на дедо ми, ми се чини,
засекогаш предрасудите ги избришав.
Верувам во човечноста и правината.
Ги барам и на најнеочекуваните места.
За грутчето шеќер
од почетокот на минатиот век
доживотно да се возвраќа вреди.

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)