Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

БОРХЕС

web

Со Борхес во Долно Косоврасти
веќе трета година си прикажуваме.
Слеп, а премудар,
ме чести со кафе и амброзија.
Му возвраќам со млеко
и чај од мајкина душичка.
Тој зборува за Буенос Ајрес,
труко и милонга.
Јас - за Родопите,
Белото Море и Белото Езеро.
Тој - за бескрајната пампа
и игрите на сиромашните.
Јас - за песните виканечкум,
ороводците и кавалџиите.
Тој - за големите битки низ Јужна Америка,
онаа кај Хунин меѓу најславните.
Јас - за Илинден, Цер, Паралово,
Ножот, Кадино село...
Шаховската табла нe зближи необично,
нејзиното тежиште на двајцата ни е блиско.
На разделба ми покажа плочка со која се игра го
и ја врати во џебот.
Знам дека токму таа ќе биде
жетон за мојот следен сон!

 

 

© Тоде Илиевски
=============================
© Електронно списание LiterNet, 19.05.2004, № 5 (54)