|
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
ДОШЪЛ ОТ ДЕТСТВОТО НА БОГА Мая Дългъчева Започнах да прелиствам тази книга на Николай Милчев, както обикновено пристъпвам към негов стих - плахо, почти ритуално - да не изплаша думите, да не разтопя фините им кристали... Само скреж - нима има друго заглавие за нея, освен това, което рисува щрих със зимна въздишка?
Лирика - да, това е думата. Не стихотворения, не дори поезия, а тъкмо лирика - дума като тънка медена струйка - вкусна, прозрачна и целебна... Лирика детска и пораснала - в това е алхимията навярно: да събереш в една зеница окото на дете и окото на мъдрец... Да гледаш света през тази зеница всеки божи ден и да не си мъртъв: детето - от болка, мъдрецът - от красота. Или обратно.
Събиране на границите - онова, към което се стремят майсторите на киното - сълзата в усмивката, възторгът в риданието, топлината в скрежа... Или узряването на копнежа до тъмна сладка капка:
И всичко, поднесено в такъв ненатраплив, но прецизен, класически кадър, че дори не разбираш кое точно те разплаква... Да, казвала съм на Николай, ще го кажа и пред всички - за мен докосването от неговите стихове е толкова силно и някак ирационално, че обикновено или си крия сълзите, или смотолевям единственото клише, което ми идва наум - "Ники, много е хубаво!" И хем ме е срам от този постен коментар, хем дотам съм си изгубила думите, че освен много и хубаво, друго не мога да кажа. Такова ми е усещането от малко други неща - платна на Рьорих, сезоните на Вивалди, кадри на Фелини...
Нима може да се говори за вълшебството? Просто потъваш в него, предаваш се, оставяш се да те завихри, да те заскрежи, да те разтопи, разцъфти и пречисти... И излизаш като новородено - с насълзени очи и голяма беззъба усмивка. Къде тук има място за думи? Затова казах на Николай Милчев, че за мен е чест поканата да представя книгата му. Той се засмя, разбира се - не го прие сериозно. Но истината е, че точно така се чувствам - едновременно благодарна, че най-сетне имам възможността да се опитам да кажа какво мисля за неговата лирика и в същото време - изплашена, че нямам думите, че няма думи за нея. Да, съгласна съм с Антоанета Алипиева, която казва: "Един от редките съвременни български поети, изграждащ света си върху самотния и крехък глас на детайла. Подобна художествена визия метафорично бихме нарекли "паяжина", чиито прозрачни нишки оплитат цветове, мириси, асоциации; в техния изтънчен и одухотворен пъзел полека и спокойно израства светла картина, самата тя - някакъв усамотен и случайно-неслучайно забелязан от поета къс от живота. Дали ще бъде пейзаж, дали ще е сюжет от битието, или пък просто обект, в който са съзрени дух и състояние, повечето от стихотворенията на Николай Милчев са кратки късове от метафорични детайли, чиято поезия идва от неочакваното, превърнато в открита от поета тайна." Да, съгласна съм с много поети, които, като стане дума за Николай Милчев, просто поклащат глава и казват: "А, Милчев е друга бира..." И замълчават. Да, съгласна съм с Тамара Караколева, която възкликна: "Този човек не пише стихове, той пише молитви!" Всичко това е вярно. И всичко това казва едно и също - Николай Милчев е Различният в българската поезия. Той е, ще използвам пак негов стих:
Той е вълшебникът със стъпки на дете, който пътьом снима с очи и ни показва:
Той е алхимикът, който само от скреж може да извае:
Просто е той. Просто той е. Неговите стихове са като влюбване - оставят те настръхнал, без въздух и с пеперуди в стомаха! Неговите стихове са като бебешка люлка - оставят те насукан и помилван... Неговите стихове са като внезапно просветление - оставят те зяпнал пред разбулените мъгли на чудото.
Струва ми се, че след като прочетете Николай Милчев, у никого няма да остане питанка дали е кос или е ангел.
© Мая Дългъчева |