Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни
ЗА СМИСЪЛА НА ТАЗИ КНИГА

Албена Бакрачева

web | Заложби на отвореността

Да упомена скритото единство между статии върху българската, английската и американската литература ми се струва нужно не само от преданост към единната духовна нагласа, с която тези статии се писаха. Защото тази нагласа произтича от отдавна възприета перспектива на литературоведско наблюдение, която изключва забравата на чуждото за сметка на своето и - може би дори по-важно - на своето за сметка на чуждото.

Не става дума за неотклонно придържане към някакъв принцип, тъй като всяка предпоставеност ми е чужда, пък и подобно гледище не съдържа особена литературоведска новост. Думата по-скоро е за подемане и осъвременяване на една ранна, ала сравнително по-малко залегнала в българското литературно мислене традиция, противопоставяща се на изолираното разглеждане на националните литератури.

Тази книга ще поднесе на своите читатели една възможна гледна точка - литературната отвореност като оптическа леща спрямо имена и явления в отделни национални литератури. Наблюдателското око е българско и оттук посоката от нас - и заради нас - към другите, в случая част от англоезичния литературен свят. Оттук обаче и посоката към самите нас изключително с оглед на силно изострената ни сетивност за чуждите литератури, свързана и с двойствената стойност на "несветовния" език като културен инструмент. Включените в книгата български автори градят представата за българската литература като за една неизолирана, открита за диалог литература, откъдето и възможността в ракурса на нейната отвореност да се разглеждат творби и проблеми от по-новата английска и американска литература - още повече, че сред тях има и сдобили се с българска рецепционна биография.

Така целенасочено, открояването на заложбите на литературната отвореност се представя като девиационна възможност спрямо рутинната съсредоточеност върху една национална литература, независимо дали родна или чужда.

Неизбежен и ограничен, доколкото безусловно съществува и задна корица, подборът на авторите в тази книга е в еднаква степен подчинен на намерената перспектива и на личните ми предпочитания. В този смисъл, расла в единството на възприетата гледна точка, книгата носи целостта на професионалния и духовния ми път.

 

 

© Албена Бакрачева, 1997
© Издателство LiterNet, 15. 07. 2000
=============================
Публикация В: Албена Бакрачева "Заложби на отвореността", С., УИ "Св. Кл. Охридски", 1997.