Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

2. ЗА ЦЪРКВИТЕ ХР. "СВ. ЙОАНА КАНЕВСКИ" И ХР. "СВ. БОГОРОДИЦА ЧЕЛНИЧКА" В ОХРИД ИЛИ ВЕНЧАНИЕТО НА ЕДИН ЦАР

Том 2: Приказки и предания

Между многото църкви в Охрид има две забележителни поради долуизложеното събитие, разказвано како предание.

а) Църквата хр. "Св. Йоана Богослова" в махал. Канео над един стръмен нос, вдаден в езерото на югозападната страна на града. Тая църква имала е три врати: една към запад и по една към север и към юг. Северната е зазидана. Предание има, което казва, че тая врата се зазидала след венчанието в нея църква на един цар, който след венчалний обряд излязъл из църквата през тая врата; защото, казват тоже, че в подобен случай, когато през която и да е врата да минел за пръв път цар, тая врата непременно трябало да се зазида, за да не мине вече друг след него. Това се потвърдява и от следующето:

б) В същий град, на източната му страна, до самата стена (крепост, твърдина) има друга църква - хр. св. богородичин, наричана, както и махалата, Челница. В нея църква ни младоженци се венчават, ни новородени деца се кръщават, защото не траели, казват, венчаните или кръстените в нея, тъй като била толосомлия, т.е. живял у пея толосом (виж прик. № 17).

Под самата тая църква на градската степа имало врата, през която се влизвало в града, която обаче днес не съществува, нъ познава се, че някога е била. И тя също била зазидана в онова съще време, кога и горепоменутата църковна врата в храма "Св. Йоана Каневски" и по тая съща причина, че през нея за пръв път излязъл из града нововенчаний цар. Нъ кой именно е бил той цар, преданието не ни е запазило. Да не би да е бил Йоан-Асен 11-й, за когото се говори, че се венчал в Охрид? Едноименнийт храм дохожда да ни подшушне, че предположението ни не е далеч от истината.

 


Охрид - Македония; близо до тая врата отвън крепостта лежи Вълчеа яма, за която споменуват бр. Миладинови в преданията у сборника си.

 

 

=============================
© Електронно издателство LiterNet, 22.03.2008

Сборник от български народни умотворения. Т. 2. Приказки и предания. Съст. Кузман Шапкарев. Под редакцията на Тодор Моллов. Варна: LiterNet, 2008

Други публикации:
Сборник от български народни умотворения. Съст. Кузман Шапкарев. Т. 1-6 (в 9 кн.). София, 1891-1892; 2 изд. - В 4 тома. София, 1968-1973.