Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

* * *

Момин идеал за либе

Сан дивојка на крило седеше,
на крило седеше и Бога молеше:
- Дај ми, Боже, крила лабудове,
дај ми, Боже, очи соколове.
да прелетам висока планина
па да панем во турска ордија
во аскер челебија,
да одберем јеного јунака,
макар и црног Циганина
шо не пије тутун, вино и ракија.
Од тутун је кућа зачурена,
од ракија постеља не знаје,
во постеља со љуба не легина.

 


неуточнено, обл. Гора - Косово (Харун Хасани. Горанске народне песме. /Приредио: Харун Хасани. - Приштина: Јединство, 1987, № 246).

 

 

=============================
© Електронно издателство LiterNet, 23.01.2012
Български фолклорни мотиви. Т. VІ. Любовни песни. Съст. Тодор Моллов. Варна: LiterNet, 2006-2012