Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

* * *

Луд гидия

- Алија, море, делија,
ни оца имаш, ни мајка,
само јена пуста тамбура.
Три села чинеа давија,
четврто село шаити,
зашто гим мамиш дејчича
и калешесте млајнесте
и сиротице вдовице!
Алија го викна кадија:
- Алија кабадаија,
три села чинет давија,
четврто село шаити,
зашто гим мамиш дејчича
и калешесте млајнесте
и сиротице вдовице!
Алија викна да пује,
Апија зеде да свири,
кадија стана да игра.
- Алаф да ти се дејчича
и калешесте млајнесте
и сиротице вдовице!

 


неуточнено, обл. Гора - Косово (Харун Хасани, Горанске народне песме /Приредио: Харун Хасани. -Приштина: Јединство, 1987, № 206).

 

 

=============================
© Електронно издателство LiterNet, 07.01.2011
Български фолклорни мотиви. Т. VI. Любовни песни. Съст. Тодор Моллов. Варна: LiterNet, 2006-2011