Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

КУЛТУРНА ДЕЙНОСТ В СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ
(Разговор с проф. Иван Стоянов)

Димитър Боримечков

web | Границите на духа

През последните години в големите и малки градове на Република Украйна се създадоха културно-просветни дружества. Председател на дружеството в Киев е професор Иван Стоянов.


- Професор Стоянов, столицата на Украйна е отдалечена от компактното местоживеене на българите. Как Вие съумяхте да създадете дружество и каква работа вече извършихте?

- Действително е така - ние сме отдалечени, живеем в специфични условия, но се чувстваме българи. А съумяхме да създадем дружество много просто, защото и ние искаме да се срещаме и да общуваме на родния си език, да запазим своята идентичност, своето българско аз.

Основната му цел е - културно-просветна дейност, културни изяви. В тази насока и вършим своята работа.

Ние живеем в голям град, който налага една урбанистична култура, която до известна степен обезличава хората и ги прави масови потребители. В селото, както се знае, по-лесно се пазят обичаите и езикът. Затова може би чувството ни е по-изострено.

- Но въпреки всичко Вие прилагате своите усилия в името на България и всичко българско...

- Защото я обичаме, както децата обичат майка си. Усилията ни са насочени към творческия процес, към голяма културна дейност, за да се запазим, да възродим всичко българско: езика, песните, традициите. Зачестиха срещите, които дадоха тласък за контакти и общуване. Членовете на дружеството участват в различни официални и народни празници. Някои от тях имат театрален характер, те събират много българи и наши приятели, живеещи в Киев.

Ние проведохме няколко научно-практически конференции за историята, културата, езика на българите, живеещи в Молдова и Украйна. На тях бяха изнесени доклади за фолклора и създаването на литературен език в диаспората, доколкото бесарабските диалекти са по-консервативни в сравнение с езика, на който говорят в метрополията. Ако говорим за фолклора по нашите краища, то той понякога е по-съхранен, отколкото в самата България.

Нашето дружество има заслуга и за създаване на неделно училище. Всяка неделя при нас идват цели семейства - родители със своите деца. Това не само е интересно, но и трогателно. Общуването на близки от две поколения има голям възпитателен характер.

Нашето неделно училище развива и художествена самодейност. Проведохме един преглед с название "Ние, забравените българи". Забравените сме именно ние, живеещи в столицата на Украйна - в град Киев. Защо ли? Защото основният акцент във връзките се слага на компактно живеещите българи в Бесарабия и България, а нас май че ни забравят. Когато някъде нещо се провежда, ние обикновено не сме канени, не се взимат предвид нашите виждания.

Ние, българите от Молдова, Украйна и други държави, трябва по-често да се събираме и да определим какво и какви сме ние днес и какво искаме. Стига сме се делили на компактно и некомпактно живеещи българи.

 

 

© Димитър Боримечков
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 16.08.2008
Димитър Боримечков. Границите на духа (Разговори за Бесарабия). Варна: LiterNet, 2008.