Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

Втора част - Утешителният анализ в действие

ВЪВЕДЕНИЕ, ИЛИ КАКВО УТЕШАВА ХОРАТА, И КАКВО ГИ ПРАВИ НЕЩАСТНИ

Кирил Кирилов

web | Утеши ме!

Познай себе си!

Втората част на книгата е значително наситена в информационно отношение.

Даже не мога да си представя, доколко ще проявите интерес към разгледаните въпроси, макар че на мене ми се струват важни за всеки човек и дори ми е интересно да си препрочитам написаното и постоянно да преправям и допълвам към него.

В Първа глава са представени и класифицирани различните видове състояния на Утешение и използваните при различаването им критерии. Много подробно е разгледано споделянето и неговото значение за получаване на Утешение. Освен това се постарах да дам нови, от гледна точка на Утешителния анализ, определения на някои често използвани думи/понятия и особено Вяра, Надежда и Любов.

Отделно място отделих на адекватността на Утешението и неговата навременност. Малко по-подробно в тази връзка е обяснена същността на Псевдоутешението.

Обаче, най-ценна и най-информативна ми се струва последната част на Първа глава – там съм се спрял на различните видове и възможности за структуриране на времето (изхождайки от класификацията на Е. Бърн) и тяхната роля при търсенето и намирането на Утешение.

Втора глава дава възможност да се осъзнае, че всеки си избира своите обекти на утешение в зависимост от съдържанието на структурите на своята личност. Особено богата на информация е втората част, където се разглеждат различните видове консуматори на утешение и тяхната "противоположност" - утешителните запаси. За съжаление тук не можах да избегна изброяването и просто обозначаването на повечето от тях, като даже консуматорите на утешение със социален произход са изведени извън текста - в приложенията.

Струва ми се, че човек трябва отначало да се запознае с основните консуматори на утешение, за да може да ги избегне. Или да разбере как може да натрупа утешителни запаси от определен тип, за да може да го направи... Просто ще ви помоля да четете, без да бързате - още повече, че и всеки от вас със сигурност може да добави по нещо свое.

Въпросите, свързани с така наречените Жизнен Сценарий и Жизнени Позиции, са разгледани от гледна точка на Утешителния анализ, но сравнително бегло. По-скоро това е направено за пълнота на изложението, защото, в противен случай, щеше да е необходимо да им се отдели много повече внимание, а не това е целта ми.

Предполагам за вас ще представляват интерес и така наречените утешителни заместители, които също са тук - във Втора глава, но конкретните позиции са изведени от текста в приложенията. Предполагам също, че ще ви е интересно да разберете по какъв начин виждам едно често използвано от нас словосъчетание - бягство от действителността.

И накрая, в Трета глава съм ви представил няколко модела. От една страна, накратко се излагат моите представи за това, как човек "отразява" действителността и възможните грешки, при този процес на взаимодействие между сетивата ни и реалността. От друга страна, постарах се да погледна през погледите на Естественото Дете, Адаптираното Дете, Родителя и Възрастния и да ви представя - повече в схематичен вид, моделите на действителността за всяка от тези субструктури на нашето Его. Тези модели между другото могат да бъдат (и вероятно постоянно ще бъдат) допълвани и обогатявани - дори и от Вас.

В третата част на главата ви представям няколко идеи за възприемането на времето и пространството, както и ви предлагам да прецените дали съществува дефинираното там "събитийно пространство". Макар и да не се забелязва веднага, връзката между тези въпроси и Утешението е пряка.

Накрая съм се опитал да поразсъждавам върху така нареченото "психическо равновесие" и да дефинирам едно ново понятие - "психическа ентропия".

Макар и да съдържа значително количество нова информация, тази част - Втората, се чете лесно и бързо. Уверявам ви! Не се плашете от новите понятия и, най-важното - не подхождайте към "познатите" ви термини, думи и понятия предубедено. Предразсъдъците и предубедеността ще ви попречат.

И така, спомнете си за известния афоризъм: "Когато държиш чук, всичко наоколо ти се струва гвоздеи!".

Изхвърлете чука от съзнанието си и продължете напред! Това е вярната посока. ;-)

 

 

© Кирил Кирилов
=============================
© Електронно издателство LiterNet, 26.12.2004
Кирил Кирилов. Утеши ме! Варна: LiterNet, 2004

Други публикации:
Кирил Кирилов. Утеши ме! Кишинев, 2004.