Издателство
:. Издателство LiterNet  Електронни книги: Условия за публикуване
Медии
:. Електронно списание LiterNet  Електронно списание: Условия за публикуване
:. Електронно списание БЕЛ
:. Културни новини   Kултурни новини: условия за публикуване  Новини за култура: RSS абонамент!  Новини за култура във Facebook!  Новини за култура в Туитър
Каталози
:. По дати : Март  Издателство & списание LiterNet - абонамент за нови публикации  Нови публикации на LiterNet във Facebook! Нови публикации на LiterNet в Twitter!
:. Електронни книги
:. Раздели / Рубрики
:. Автори
:. Критика за авторите
Книжарници
:. Книжен пазар  Книжарница за стари книги Книжен пазар: нови книги  Стари и антикварни книги от Книжен пазар във Facebook  Нови публикации на Книжен пазар в Twitter!
:. Книгосвят: сравни цени  Сравни цени с Книгосвят във Facebook! Книгосвят - сравни цени на книги
Ресурси
:. Каталог за култура
:. Артзона
:. Писмена реч
За нас
:. Всичко за LiterNet
Настройки: Разшири Стесни | Уголеми Умали | Потъмни | Стандартни

КНИГОПИС

Български език и литература, 2005, бр. 4

 

Симеонова, Маргарита. Речник на езика на Васил Левски. София, ИК "БАН", 2004.

Изледването е продължение на монографията "Езикът на Васил Левски" (2002), получила най-високата награда на Съюза на учените в България в Конкурса за високи научни постижения. "Речник на езика на Васил Левски" представя българския идиолект от 70-те години на 19. век през идиолекта на Апостола. Включените лексикални единици са извлечени от документалното наследство на Левски - на брой те са около 3500, съответно толкова са и речниковите статии.

Мурдаров, Владко. Още 99 езикови съвета. София, ИК "Прозорец", 2004.

Изследването е продължение на "99 езикови съвета" (2001). Насочено е към най-често срещани грешки в устната и писмената реч, към най-нови явления в езика ни, чакащи правилно решение, и към богато нюансираната съвременна реч.

Изпитания на теорията. Литературоведски диалози. София, ИК "Александър Панов", 2004.

Сборникът съдържа текстове, четени и обсъждани на различни форуми, организирани от Института за литература при БАН през 90-те години на 20. век - кризисен за традиционното литературознание период - и у нас, и по света, период на преосмисляне на предмета и методите на науката за литературата, търсеща мястото си сред другите клонове на хуманитаристиката.

Леков, Дочо. История на литературата и на възприемателя през Българското възраждане. Втори том. София, ИК "Св. Климент Охридски", 2005.

Двутомникът изследва българската възрожденска литература, изникването на отделните литературни поколения, формирането на българските духовни центрове с тяхната роля в широкото културно строителство - театър, периодичен печат, книгоиздаване, преводна литература, литературни и културни дружества. Представени са и възрожденските процеси, протичащи у нас след Освобождението и в териториите, останали под османска власт.

Неделчев, Михаил. Яворов. Литературна личност. Истории на книги и стихотворения. София, ИК "Дамян Яков", 2004.

Трудът представлява ново изследване върху нови и несъвсем нови аспекти на литературната и социалната личност Яворов: автобиографизъм, социални и националнореволюционни роли, трагизъм, посмъртно битие, истории на книги и стихотворения.

Гео Милев през погледа на литературната история и критика. Съст. Д. Танев, А. Андреев. София, ИК "Захарий Стоянов/Св. Климент Охридски", 2005.

Сборникът съдържа съвременни изследвания върху различни аспекти на гражданското дело и художественото творчество на Г. Милев. Междутекстовата обвързаност на отделните статии се дължи на идеята за преосмисляне на знаците на културната енергия, оставени от големия поет, публицист и общественик.

Кьосев, Александър. Лелята от Гьотинген. София, ИК "Фигура" 2005.

Книгата се самоописва като сборник с есета върху културната история на съвременността - българска и небългарска. Основните теми са насочени към биографичното минало като поколенчески, теоретичен и наративен проблем, към случилото се през последните 15 години с българската литература и с четенето, към езика на прехода в публичното пространство, към ядрата на новата социалност, към подвижните граници между българско и балканско, българско и "гьотингенско". В изследването се откриват следи от различни научни традиции - от рецептивната естетика и постструктурализма до изследванията върху балканизма и социологията на институциите.

Дяков, Томислав. Мит, обред и литература. Мотиви на инициацията в художествената проза за деца и юноши. София, ИК "Св. Климент Охридски", 2005.

Трудът е посветен на връзката на детско-юношеската художествена проза с мита, фолклора и обреда. Основното внимание е насочено към проблема за инициацията. Разгледани са и аспектите на пародиране, отнесени към модерни версии на посвещение. В кръга на изследваните жанрове попадат и трилърът и криминалното повествование, разположени в граничното поле между литературата за юноши и литературата за възрастни.

 

 

=============================
© Български език и литература (електронна версия), 2005, № 4
© Електронно списание LiterNet, 12.10.2005, № 10 (71)

Други публикации:
Български език и литература, 2005, № 4.